Relaksujące życie w dolinie – recenzja Stardew Valley

napisany przez dnia w Recenzje

Czy sadzenie warzyw i opieka nad zwierzętami, to dobry motyw przewodni dla gry? Wydawać by się mogło, że takie banalne czynności nie powinny na dłużej przyciągać do ekranu. Jednak w połączeniu z kilkoma innymi świetnymi pomysłami daje produkcję, którą włączamy wieczorem, aby się na chwilę zrelaksować, a wyłączamy o 3 w nocy z wyrzutem sumienia, bo przecież jeszcze mogliśmy podlać pomidory.

Tak jak wspomniałem, Stardew Valley opiera rozgrywkę na dwóch podstawowych czynnościach, do których zachęca nas fabularne wprowadzenie. Wraz z początkiem gry dowiadujemy się, że odziedziczyliśmy starą farmę po naszym dziadku i jest to najlepsza wiadomość od kilku lat naszego korporacyjnego życia. Długo się nie zastanawiając nasz bohater (lub bohaterka) podejmuje decyzję o porzuceniu stresującej pracy, nie przynoszącej satysfakcji i wyruszeniu na wieś w poszukiwaniu spokoju i lepszego życia. Po przyjeździe okazuje się, że gospodarstwo jest rzeczywiście w nie najlepszym stanie i jedynie od nas zależy, czy to się zmieni.

Gra jednak nie zmusza nas do tego, abyśmy czym prędzej zabrali się za porządki i pracę na farmie. Nie zmusza nas praktycznie do niczego. Rozgrywka została podzielona na cztery pory roku, zaś każda z nich ma 28 dni. Każdego dnia to my sami decydujemy o tym, co chcemy robić. I to właśnie na tym polu Stardew Valley pokazuje swój największy atut, bowiem do robienia jest zaskakująco wiele.

Jeżeli chcemy wypełniać wolę naszego dziadka, możemy zająć się odbudową dawnej świetności farmy. Oczywiście najlepszym sposobem, aby to osiągnąć będzie uprawa roślin oraz hodowla zwierząt. Każdorazowo, aby zebrać plony musimy przygotować ziemię pod uprawę, następnie zasiać odpowiednie ziarna i podlewać aż do czasu, kiedy nadejdą zbiory. Uprawa roślin wymaga od kilku do nawet kilkunastu dni (w skrajnych wypadkach całej pory roku). Po zebraniu plonów możemy zadecydować, czy chcemy je sprzedać, a może zostawić trochę dla siebie w celu późniejszego wykorzystania. Alternatywą i codziennym źródłem dochodu mogą zatem okazać się zwierzęta. To dzięki kurom, kaczkom, krowom, kozom itp. (prawie) każdego dnia dostajemy produkty, które możemy sprzedawać. Nasze zbiory nie muszą jednak bezpośrednio trafiać w ręce kupca. Możemy stworzyć różne maszyny, które dadzą nam możliwość przetwarzania np. jajek w majonez, mleka w ser, lub owoców w pyszne dżemy. Dzięki temu możemy uzyskać jeszcze lepszą cenę z pojedynczych zebranych produktów.

stardew_valley_1

Jeżeli jednak życie farmera nie jest naszą najmocniejszą stroną, to zawsze pozostaje kilka innych zajęć. Jednym z tych ciekawszych jest na pewno zwiedzanie jaskiń. Jednak musimy uważać na niebezpieczeństwa czekające w ich głębi. Świat gry jest bowiem wypełniony różnego rodzaju magicznymi stworzeniami, które nie zawsze są nastawione do nas przyjaźnie. Jeżeli jednak spotkamy na naszej drodze przeciwników, nie pozostajemy wobec nich bezbronni. Gra oddaje w nasze ręce szereg różnych broni, zarówno do walki bezpośredniej jak i dystansowej. Dzięki temu możemy sprawnie przedostawać się na kolejne poziomy jaskiń i zbierać rzadkie minerały i artefakty pozostawione przez starożytną cywilizację.

Po ciężkich bojach naszemu bohaterowi na pewno należy się chwila relaksu. Tutaj z pomocą przychodzi możliwość udania się na połów ryb. Sposób w jaki zrealizowano samo wędkowanie mógłby być trochę łatwiejszy, ponieważ aby wyłowić coś z wody, musimy wygrać krótką grę zręcznościową, która początkowo może sprawić nam sporo trudności. Jednak warto przezwyciężyć niepowodzenia i poćwiczyć wędkowanie, gdyż daje nam ono kolejne źródło utrzymania, a także daje szansę na wyłowienie podwodnych skarbów.

Pisząc o rybach nie mógłbym nie wspomnieć o tym, że wyłowione okazy możemy wykorzystać również w kuchni. Na pewnym etapie gry dostajemy możliwość przyrządzania różnych potraw. Jednak, aby przygotować konkretne danie należy najpierw zdobyć na nie przepis, a następnie zebrać odpowiednie składniki. Gotowe potrawy dają różne premie naszemu bohaterowi, zależne od konkretnego rodzaju pożywienia i stopnia skomplikowania przepisu. Dzięki nim, możemy zwiększyć i zregenerować zdrowie lub wytrzymałość naszej postaci, ale również zdobyć bonusy do różnych czynności, np. zwiększyć odporność na przyjmowane obrażenia, czy też szansę na złowienie ryb.

stardew_valley_3

Warto wspomnieć również o tym, że nasz bohater posiada kilka umiejętności, które rozwijamy poprzez wykonywanie ich podczas rozgrywki (np. zbieractwo). Są one kolejnym ważnym elementem gry, ponieważ dobrze rozwinięte, dają dodatkowe premie w niektórych sytuacjach. Rozwijać możemy również nasze znajomości z innymi mieszkańcami doliny. A jest to ponad 30 różnych postaci posiadających unikalne przyzwyczajenia, codzienne obowiązki, czy ulubione rzeczy. Poświęcenie czasu na poznanie lepiej określonej osoby, na pewno nie będzie okresem zmarnowanym i po pewnym czasie może się okazać, że dana postać odegra większą rolę w życiu naszego bohatera.

Żadna szanująca się gra wychodząca współcześnie, oparta na modelu sandboxowym, nie może obyć się bez systemu craftingu. Ten również został zaimplementowany w Stardew Valley i świetnie dopełnia życie naszego wirtualnego farmera. Dzięki możliwości wytwarzania przedmiotów, możemy np. wyposażyć nasze gospodarstwo w spryskiwacze podlewające posadzone roślinki i martwić się tylko o to, aby zebrać je w odpowiednim czasie.

To właśnie mnogość opcji czyni ze Stardew Valley bardzo ciekawą grę, w której zawsze mamy coś do zrobienia, a gdy już rzeczywiście zabraknie nam pracy, bądź zostanie ona w dużej części zautomatyzowana, spotkane postacie nie dadzą nam odpocząć i znajdą dla nas jakieś zadanie do wykonania. Gra bardzo wciąga dzięki sprytnie przemyślanemu systemowi zapisu. Następuje on automatycznie jedynie, gdy po skończonym dniu nasza postać kładzie się spać. Wtedy też dodawane są do naszego konta zdobyte pieniądze oraz aktywowane bonusy związane z umiejętnościami. Wszystko to sprawia, że idealnie działa tutaj zasada „jeszcze jednej tury” (w tym przypadku jednego dnia), gdyż gdy następuje poranek, mamy w zapasie zgromadzoną gotówkę, nowe umiejętności oraz wiele do zrobienia, a to że grę zapisujemy dopiero w nocy, sprawia, że zaczynając pracę chcemy już zakończyć cały dzień, aby nie stracić postępów.

stardew_valley_2

Jednocześnie pomimo posiadania tak wielu możliwości zabawy, produkcja nie przytłacza tempem rozgrywki, a nawet jest dość powolna. Kolejne dni przemijają na (prawie) bezstresowym wykonywaniu różnych czynności. Kolejne pory roku nadchodzą i odchodzą, a tylko od nas zależy jak wykorzystamy dany nam czas. Wcale nie musimy dążyć do tego, aby nasza farma stała się maszynką do robienia pieniędzy, lecz możemy skupić się np. na zwiedzaniu świata gry (podzielonego na kilkanaście różnorodnych miejsc) i odkrywaniu wielu tajemnic. To właśnie czyni produkcję bardzo relaksującą i sprawia, że gracz chętnie do niej powraca.

Jedynym minusem jaki mógłbym podać, jest bardzo skromna oprawa audio. Wszystkie dźwięki, które usłyszymy podczas zwiedzana świata gry, są odpowiednio przygotowane i idealnie pasują do tego co aktualnie dzieje się na ekranie. Jednak ścieżka dźwiękowa nie robi już takiego wrażenia. Utwory nie są zbytnio rozbudowane i jest ich zwyczajnie mało. Często zdarzało mi się, że po wejściu do jakiejś lokacji i spędzeniu w niej kilku minut, utwór się kończył, a następny już się nie zaczynał i następowała cisza, przerywana jedynie przez dźwięki otoczenia. Nie był to dla mnie jednak zbytni problem, ponieważ często wyłączałem ścieżkę dźwiękową gry i włączałem własne utwory. Jednak dla kogoś kto nie chce być rozpraszany przez muzykę spoza gry, może to być problemem.

Po ponad 30 godzinach zazwyczaj można zbliżać się do końca rozgrywki oraz uważać, że nic nas już raczej nie może zaskoczyć. Też tak sądziłem, do momentu kiedy odkryłem kolejną możliwość spędzania czasu w świecie gry. Myślę, że jeszcze wiele godzin spędzę miło bawiąc się w tej produkcji i wspominając czasy świetnych gier z serii Harvest Moon, które niewątpliwie były inspiracją dla twórcy Stardew Valley.

Zalety

  • Mnogość czynności do wykonania
  • Długość gry
  • Relaksująca
  • Świat gry skrywający wiele tajemnic
  • Doskonałe rozwinięcie pomysłu Harvest Moon

Wady

  • Uboga ścieżka dźwiękowa
  • Początkowo irytująca sekwencja wędkowania
9

Autor: Arkadiusz Bęben

Perfekcjonista, a jednocześnie leń, dlatego najbardziej nienawidzi słowa deadline. Prywatnie miłośnik niezależnego rocka oraz filmów krótkometrażowych. Fascynacja grami indie nastąpiła, gdy jego komputer zaczął odmawiać współpracy z produkcjami AAA. Nie żałuje.

  • anon

    to je harvest moon

1ndieWorld

Uniwersum indie games nie jest już rajem dla geeków, fantazją nerdów, undergroundowym dziwactwem…

Gry niezależne kształtują mainstream, narzucają trendy, zmieniają świat.

Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc naszym użytkownikom odkryć magię indie. Pierwszy w Polsce serwis, poświęcony wyłącznie produkcjom niezależnym – 1ndie World – jest jedyny w swoim rodzaju, stawia na uczestnictwo, pobudza do działania, odświeża umysł.

Twitter

RT @mrRyJek: I tyle... wow #yonder https://t.co/XbBhuuFXdo
RT @thibaultsimar: Re-textured an old scene, playing with lights. #voxel #magicavoxel https://t.co/PaPdE7ujk3