Aye aye, Kapitanie, czyli obczajamy bete „Air Buccaneers HD”

Gry Indie to nie tylko zabawa dla jednego gracza – niezależni twórcy lubią zadowalać też sieciowych graczy i taki też był plan studia „Ludocraft”, które stworzyło coś, czego mi osobiście brakowało w grach wieloosobowych – pełnej kooperacji kilku osób.

Air Buccaneers HD pozwala na to, a reszta pozostaje w rękach zgrania naszych znajomych.

Air Buccaneers HD to produkcja wieloosobowa, w której gracze mogą wcielić się wikinga lub pirata. Obie frakcje prowadzą ze sobą wojnę od dawna, lecz nie trwa ona wbrew pozorom na otwartym morzu. Nie, na lądzie także nie. Nie wiedzieliście, że wikingowie i piraci mieli latające łodzie? Tak, takie, które unosiły się na potężnych, chociaż bardzo improwizacyjnie zbudowanych, balonach? No cóż, teraz wiecie. I w Air Buccaneers HD możecie na takich statkach walczyć.

Jak wygląda rozgrywka? Gracz wciela się w jednego z wielu załogantów, którzy startują ze swojej naziemnej bazy. Wchodzimy na pokład statku lub dolatujemy na jakiś w powietrzu dzięki lotniom, a potem… robimy co trzeba. Możemy sterować statkiem stojąc za jego sterami, kontrolować jedną z armat, wspomagać strzelców dzięki umiejętności „wsparcia” lub też być po prostu człowiekiem od wszystkiego. Można też nawigować, dzięki lunecie, która nie jest tylko dodatkiem, a bardzo użytecznym przedmiotem, możemy strzelać powietrznymi minami, odpychać je, albo … przeprowadzać abordaże. Wszystko to wymaga niesamowitego zgrania i dobrze mieć do tego dobrą ekipę i komunikacje między sobą. Jeśli gramy sami, to trzeba wiele się domyślać, ale zabawa i tak jest przednia.

Gra jest bardzo rozbudowana, a do tego oferuje pracę zespołową, której brakuje w grach sieciowych. Graficznie gra jest przeciętna, modele postaci są sztywne i strasznie kuje to w oczy. Statki są wykonane nieco lepiej, z daleka wyglądają naprawdę ładnie. Co innego z bliska, chociaż nie przeszkadza to tak bardzo. Natomiast mapa, pomimo tego, że z bliska jest brzydka i pusta, to z wysokości, na której latają statki, wygląda imponująco. Nie wiem jak to się dzieje, ale jest to naprawdę ładny widok, do tego dochodzą chmury i często mgła, więc w tej kwestii nie ma na co narzekać. Natomiast dźwiękowo gra też jest nieco uboga. Muzyka jest ładna, ale nie ma jej za wiele. W czasie abordażu włącza się bardzo „czaderski” motyw, który nagle… urywa się. Wielka szkoda. Dźwięki są dobrze dobrane do np., armat czy rakiet, ale czasem potrafią znużyć powtarzalnością. Nie jest to powód do narzekań, bo trudno, aby armaty miały różne odgłosy eksplozji, ale tutaj to potrafi być denerwujące. Może to kwestia braku różnorodności w innych dźwiękach. Udźwiękowienie jednak posiada też mocne strony. Gdy klikniemy Prawy Przycisk Myszy, postać krzyknie gdzie znajduje się wróg. I tutaj każdy tekst ma odpowiednią wymowę i sterując, np. armatą słyszymy „Wróg pod nami na dziesiątej!”. Oczywiście po angielsku i z odpowiednią dla wikingów tonacją, która przypomina nam, że jesteśmy na łodzi postrachu niebios i lecimy grabić, gwałcić i zabijać. Nie, nie będziecie tego robić w grze.

Wojna jest wojną, wiking z chatu nie wytrzymał emocjonalnie.

Cóż, to nadal beta, więc trzeba będzie obserwować rozwój. Oczywiście gra jest darmowa jak na razie, lecz ograniczeniem jest maksymalny 4. poziom oraz brak „customizacji” postaci. Mając konto Premium zyskamy możliwość rozwoju postaci perkami, kupowania akcesoriów jak bronie czy zbroje oraz przywileje w postaci pierwszeństwa na statku przy sterze. Nie zdziwcie się, że gdy prowadzicie statek nagle wpada gość z Premium i zabiera wam ster. Surprise!

Dziś tylko obczajamy wersje Beta, więc ocena to 7/10. Natomiast jeśli ktoś ma ekipę chętną do zabawy, śmiało może dodać grze jedno oczko więcej.

Oficjalna strona AirBuccaneers HD 

Autor: Szyba

 • TimeToTheGame

  Gra jest tworzona chyba na silniku Unity tak jak Gloria Victis:)

 • TimeToTheGame

  Pobrałem ją i warto było zobaczyć jakie możliwości ma Unity.
  Co do samej gry nawet fajna mogli by też wprowadzić drużynę zieloną i żółtą:)

 • rolf

  ciężko podlinkować do download z grą ?

1ndieWorld

Uniwersum indie games nie jest już rajem dla geeków, fantazją nerdów, undergroundowym dziwactwem…

Gry niezależne kształtują mainstream, narzucają trendy, zmieniają świat.

Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc naszym użytkownikom odkryć magię indie. Pierwszy w Polsce serwis, poświęcony wyłącznie produkcjom niezależnym – 1ndie World – jest jedyny w swoim rodzaju, stawia na uczestnictwo, pobudza do działania, odświeża umysł.

Twitter

RT @mrRyJek: I tyle... wow #yonder https://t.co/XbBhuuFXdo
RT @thibaultsimar: Re-textured an old scene, playing with lights. #voxel #magicavoxel https://t.co/PaPdE7ujk3