DIVIDO – nowa gra świeżutkiego studia SteamBytes

Gra DIVIDO polskiego studia SteamBytes trafiła właśnie na platformy mobilne – Android, iOS i Windows Phone. DIVIDO to wciągająca gra o oryginalnych zasadach, która występuje w dwóch zupełnie różnych stylach interfejsu – retro oraz nowoczesnym i jest całkowicie darmowa.

W przypadku wersji retro, twórcom zależało na oddaniu klimatu gier z początku lat 80. Znalazły się w niej między innymi takie smaczki jak zniekształcenia ekranu, widoczne w starych monitorach czy też możliwość wpisywania tajnych kodów. To dzięki nim ekran gry może zacząć przypominać stary kalkulator albo komputer może nam sugerować ruchy, które sam by wykonał na naszym miejscu. W przypadku, gdy pozostaniemy zbyt długo w menu włączy się tryb demo, w którym maszyna gra sama aż do naciśnięcia przez nas przycisku. Dodatkowo, gdy potrząśniemy urządzeniem, ekran wydaje się mocno drgać, co ma potęgować efekt starych „automatów” wyposażonych w kineskopowe ekrany.
retro1
modern

Wersja nowoczesna to z kolei elegancki interfejs i stonowane kolory, głównie błękity. Tej wersji DIVIDO towarzyszy przyjemna oprawa muzyczna, znacznie bliższa nowoczesnym produkcjom niż wpadająca w ucho, ale bardzo energiczna muzyka z wersji retro. Obie wersje nie różnią się od siebie zasadami, więc wybór oprawy to tylko kwestia osobistych preferencji.

Zasady DIVIDO są proste, a konkretne ruchy sprowadzają się do wybierania jednej z czterech losowanych przez aplikację płytek, które możemy wykorzystać do oczyszczania planszy z bloków z liczbami. Opadanie bloków przypomina nieco Tetrisa, ale w DIVIDO pozbywamy się ich wykorzystując płytkę z liczbą, która jest ich dzielnikiem. W ten sposób zagrywając 3 pozbywamy się z planszy bloków zawierających 3, 6,9 i kolejnych wielokrotności trójki. Im więcej liczb uda nam się usunąć naraz, tym więcej punktów otrzymamy. Wszelkie liczby, które pozostaną na planszy po naszym ruchu zostaną powiększone o 1, po czym dołączą do nich zupełnie nowe, losowo wybrane liczby.

Wraz z kolejnymi poziomami pojawiają się nam coraz poważniejsze ograniczenia czasowe, a także rośnie zakres liczb, które mogą pojawić się na planszy. W nierównej walce z otaczającymi nas liczbami mamy na szczęście do dyspozycji nagrody, które otrzymujemy za usunięcie co najmniej 10 liczb w jednym ruchu. Wśród nagród, które możemy wylosować znajdują się między innymi usunięcie ograniczenia czasowego, dodatkowe punkty bądź też zmniejszenie liczb znajdujących się na własnych płytkach, które bardzo potem pomaga – szczególnie, gdy uda nam się sprowadzić którąś z nich do jedynki.

retro2

Gra kończy się, gdy zabraknie już miejsca dla nowych liczb lub gdy uda nam się osiągnąć 99999 punktów. Nawet w tym drugim przypadku możemy wracać później do rozgrywki, aby przejść grę w jak najmniejszej liczbie kroków, które również są wyświetlane. To ciekawe rozwiązanie pozwala z jednej strony poprawiać swoje wyniki, a z drugiej naturalnie ogranicza długość pojedynczej gry.

Obie wersje gry DIVIDO dostępne są za darmo na stronie www.steambytes.com/divido oraz bezpośrednio w Google Play, Apple App Store i Microsoft Store.

[Informacja prasowa]