Duma Szlachecka – czyli Rzeczpospolita na wspieram.to

Duma Szlachecka to projekt przeglądarkowej gry strategicznej opartej na realiach XVII wiecznej Rzeczpospolitej. Od 1,5 roku pracuje nad nią zespół pod wodzą Williama Stanowskiego, stawiając sobie za cel jak najwierniejsze odwzorowanie realiów panujących w tamtym okresie.

Grę rozpoczynać będziemy jako szlachcic, a przez odpowiednio prowadzony chociażby proces upraw czy hodowli rozbudujemy swoją posiadłość i podbijemy sąsiadujące tereny, dążąc do ugruntowania swojej potęgi na mapie Rzeczpospolitej. Można pomyśleć, że skądś już to znamy, jednak od razu uspokajam – to nie będzie kolejna pozycja z rodzaju Plemion. Dostaniemy natomiast świetnie rozbudowaną i idealnie ukazująca panujące ówcześnie warunki produkcję, która śmiem twierdzić przyciągnie niejednego fana historii. Obecnie mowa jest o przełożeniu takich aspektów jak geografia, ekonomia, militaria czy nawet życie codziennego „przeciętnego” sarmaty. Wszystko to poparte badaniami dotyczącymi XVII wieku oraz we współpracy z historykami specjalizującymi się w tamtym okresie.

„Bardzo ciekawym pomysłem, który zręcznie łączy zabawę z edukacją jest rzeszowski projekt Duma Szlachecka, będący próbą stworzenia jak najpełniejszej i jak najwierniejszej historycznie gry (ekonomicznej, politycznej i wojennej) w świecie XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. ”
(małopolska24.pl, 23.06.2013)

Ogrom trudu i zaangażowania jaki zespół włożył podczas półtorarocznych prac pozwolił na niemal wzorowe oddanie ekonomicznego aspektu gry, a także (cytując wypowiedź zespołu) opracowanie takich elementów jak :

  • piękna mapa Rzeczpospolitej, z zaznaczeniem podziału administracyjnego, rzeźby terenu i większych miast;
  • realistyczna grafika folwarku szlacheckiego, o historycznie poprawnej strukturze wioski i dokładnych analizach wyglądów poszczególnych budynków;
  • prototyp map wojewódzkich – mapa Rzeczpospolitej w dużym przybliżeniu, gdzie (w przyszłości) znajdzie się miejsce także na lokalne zabytki, legendy a także na zadania znane z historii czy literatury (np. seria zadań „Potop”);
  • system tworzenia swojego awatara, z pełną paletą wąsów, czupryn i zarostów oraz innych możliwości tworzenia najbardziej zakazanych mord.


Po wysłuchaniu “głosu ludu” (ponad 1000 zarejestrowanych graczy) za kolejny krok w pracach twórcy postanowili obrać aspekt militarny. Do sielankowej rozbudowy własnego folwarku wprowadzona zostanie więc rywalizacji pomiędzy graczami. Jednak aby ruszyć z pracami, potrzebne jest wsparcie ze strony graczy. Na obecnym etapie konieczne jest zebranie minimum 7 tysięcy złotych i wydaje się, że nie będzie to trudne zadanie. Aktualnie osiągnięto już 27% wyznaczonego celu, a do końca zbiórki pozostało 58 dni. W przypadku sporego zainteresowania i osiągnięcia aktualnego celu, twórcy przygotowali kolejne progi zbiórki – 9, 11 i 13 tysięcy. Każdy z nich wprowadzi dodatkowe elementy do aspektu militarnego, na przykład burzenie cudzych folwarków czy większą liczbę jednostek.

Duma Szlachecka - wspieram.to

Każdy zainteresowany wsparciem tego projektu może wybrać spośród kilku wariantów zaczynających się od 1 złotówki, a na 500 złotych kończąc. Każdy wariant posiada dodatkowo „nagrodę” dla wspierającego w postaci czy to podziękowań na stronie, unikalnej koszulki czy drukowanej wersji mapy. Warto samemu przejść na stronę projektu, zapoznać się nim i wesprzeć choćby tą jedną złotówką. Dla nas graczy to nic, a ich przybliży do upragnionego celu, na czym my później skorzystamy.