Evoland czyli powtórka z historii gier video!

Powtórka z historii gier video? Dla mnie świetny pomysł!

Evoland jest niezależną produkcją typu action-RPG z elementami jRPG. Projekt zrealizowany przez studio  Shiro Games ma na celu przypomnienie starszym graczom czasy zagrywania się przez długie godziny Pokémon’y na Game Boy’u, a młodszym przedstawi ewolucję gier video, a przede wszystkim – gier RPG. Warto również wspomnieć, że Evoland zostało zwycięzcą Lurum Dare 24. 

evoland2

Przygodę z naszym bohaterem, który przypomina Linka z The Legends of Zelda, zaczynamy z najprostszą, czarno-białą, monochromatyczną grafiką. Po krótkim czasie grafika  jak i mechanika nabierają kolorów. Z czasem 8-bitowa grafika przechodzi w grafikę 16-bitową. Następnie rzut izometryczny przechodzi w rzut z trzeciej osoby.  To tylko parę przykładów urozmaiceń rozgrywki w Evoland. Wszystkie te ulepszenia otrzymujemy po znalezieniu odpowiednich skrzyń. Wraz z rozwijającą się oprawą graficzną, muzyką i innymi aspektami gry, rozwija się również nasza postać. Za zdobyte wcześniej pieniądze możemy kupić nowe bronie, zbroje, lub miksturki dla naszej postaci. Przez większość przygody towarzyszy nam postać – Kaeris, która pomaga  w walkach turowych i czasami odezwie się podczas przechodzenia labiryntów lochów, czy podczas rozmów z innymi NPC. Jest też ona związana z głównym wątkiem gry. Evoland dzieli się na dwie mechaniki walki: ta znana ze zwykłych action-RPG (The Legends of Zelda) i turowa, znana przede wszystkim z gier jRPG (Pokémon). Niestety podczas rozgrywki nie możemy wybrać czy chcemy walczyć z bossem w walce turowej, czy też tej znanej z Zeldy. Gra sama decyduje, jak będziemy walczyć w danym momencie.

evoland4

Po fabule nie spodziewajcie się niczego wielkiego. Jest dość prosta, oklepana. Głównym celem jest zmazanie ze świata wszystkiego co złe, uratować wioskę, blablabla…. Przypomina to Diablo, do którego jest cała masa nawiązań w Evoland. Wątek fabularny jest słaby, ale ta gra ma przypominać stare czasy prześwietnej rozgrywki, a nie być drugim To The Moon, więc nie jest to dla mnie minus.

evoland

Pod względem audio Shiro Games naprawdę się postarało. Ważnym jest, żeby podczas spacerków po lesie w poszukiwaniu skrzyń muzyka nie była monotonna. I właśnie ten aspekt mnie bardzo zaskoczył. Muzyczka w tle jest przyjemna, co bardzo polepsza rozgrywkę i sprawia, że chce się spędzić więcej czasu w świecie Evoland. Podczas walki muzyka nabiera tempa i dodaje więcej napięcia. Soundtrack jest bardzo dobrze skomponowany i buduje lepszy klimat gry.

evoland5

Evoland to konkretna produkcja. W interaktywny sposób bardzo ładnie przedstawia jak przez ostatnie lata gry się zmieniały. Gra kierowana jest głównie do starszych odbiorców, którzy mają sentyment do gier takich jak Zelda, Final Fantasy, Pokémon, czy Diablo. Świetna muzyka, wciąż zmieniająca się grafika ,urozmaicona mechanika, humorystyczne nawiązania do starszych produkcji sprawiają, że gracz chce zostać dłużej w Evoland. Jest to pozycja obowiązkowa dla graczy, którzy chcą przypomnieć sobie czasy dzieciństwa.

~Daniel Brkić

Materiał Video Patryka:

ZALETY:
5
WADY: