Gry wideo w galerii sztuki

Ars Independent Festival to nie tylko kino. Ubiegłoroczna edycja wprowadziła do festiwalowej formuły innowacyjną sekcję gier wideo Grasz?, która doczeka się w tym roku rozwinięcia.

Na scenie niezależnej gier wideo spotkamy zarówno apologetów konwencji retro, poddających recyklingowi estetyki i mechaniki, które wychowały pokolenia graczy, jak również awangardę w nowym myśleniu o grach. Etykiety „independent” oraz „indie” opisują młody nurt, który w ciągu kilku ostatnich lat z niszowego eksperymentu rozwinął się w mainstreamową gałąź branży.

Hotline-Miami-1024x576

Częścią tegorocznej edycji Ars Independent (23-28 września 2014, Katowice) będzie wystawa Indie (od „indie games”), prezentująca krytyczny wybór 15 gier. Prowokacyjne umieszczenie ekspozycji w pozornie nietypowej dla gier przestrzeni jaką jest galeria sztuki skłonić ma do krytycznej refleksji odnośnie ich statusu i miejsca we współczesnej kulturze. Wyselekcjonowane tytuły przekrojowo obrazują różnorodność zjawiska oraz znakomicie korespondują z wciąż powszechnymi stereotypami dotyczącymi gier wideo.

Wystawa czynna będzie w trakcie całego festiwalu w Galerii Miasta Ogrodów. Z pełnym programem wystawy można się zapoznać na stronie Festiwalu.

papers-please-1024x576

Ponadto w ramach sekcji Grasz? kontynuowane będą zeszłoroczne wątki: otwarta konferencja poświęcona teoretycznym i praktycznym zagadnieniom związanym z grami wideo oraz kinowy przegląd machinim – filmów animowanych, nakręconych za pomocą silników gier wideo.

Organizatorem Ars Independent Festival jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Partnerem wystawy jest gliwicki sklep PC Store.