Kivano Software: Historia z kotem i biedronką w tle

Jesteśmy świadkami narodzin przyszłego króla gier logicznych, dostępnych w Google Play. Sokoban Garden 3D okazał się sporym sukcesem. W tej chwili produkcję pobrało już prawie 100 tysięcy graczy. To najlepszy wynik ze wszystkich gier tego typu dostępnych na Androida, a autorzy zapowiadają kolejne aktualizacje… i kolejne gry. Przed Wami – Kivano Software.

team

Scenariusz powstania gier ze stajni Kivano jest naprawdę niezwykły. Zacznijmy jednak od przedstawienia naszych bohaterów. Autorką oprawy graficznej jest Izabela Latak, która na potrzeby Sokobana zaprojektowała również poziomy. Korzystała przy tym z tabletu Wacom Intuos 5, na który mogła sobie pozwolić dzięki dofinansowaniu, o które postarała się przy zakładaniu firmy.
„Bez tego nigdy nie było by mnie stać na taki tablet” – mówi w rozmowie z Maciejem Makułą.

Mózgiem zespołu, czyli programistą jest Jakub Grzesik. Silnik gry został stworzony w Javie, z wykorzystaniem biblioteki LibGDX przygotowanej przez Badlogic Games i – jak mówi autor – nie poznaliśmy jeszcze jego pełnych możliwości. „Biedronka” opiera się bowiem na niewielkim odłamku przygotowywanej technologii, która ma w przyszłości służyć za podstawę bardziej zaawansowanych produkcji.

I najważniejsze. Jakub jest narzeczonym Izabeli. Mamy więc do czynienia z zakochaną parą studentów/twórców, czego dawno nie widzieliśmy w świecie elektronicznej rozrywki. Witamy serdecznie i życzymy powodzenia!

kot

Ahhh. Zapomniałem o jeszcze jednym członku team’u. Iza i Kuba nazywają go „Kotem Dyrektorem”. Podobno zawsze zajmował najważniejsze (i najwygodniejsze) miejsce w procesie produkcyjnym. Oprócz tego, zasłaniając ekran, wyraźnie dawał do zrozumienia producentom, którzy często zapominali o zdrowym podziale pracy – że czas na przerwę.

No ale ok, przejdźmy w końcu do gier. Oprócz znanego nam już Sokobana, Kivano ma na koncie jeszcze takie gry jak SameDroid i jego następce – JellyBalls+. To gry z gatunku tych uzależniających, polegających na grupowaniu kolorowych kulek. Tym razem z pomocą przychodzi nam jednak możliwość wpływania na grawitację, poprzez obracanie telefonu. Gra otrzymała również brązowy medal w plebiscycie portalu PlayAndroid.com.

baner-big

Sokoban Garden 3D jak i pozostałe produkcje firmy są całkowicie darmowe. 1 lutego pojawiła się najnowsza aktualizacja, która wprowadziła możliwość zapłacenia za odblokowanie wszystkich poziomów, zdjęcie reklam lub otrzymanie pakietu rozwiązań poziomów, z którymi nie możemy sobie poradzić. Co bogatsi mogą także przekazać twórcom 15 złotych i tym samym otrzymać wszystkie płatne dodatki.
„Kilka razy zdarzyło się, że ktoś zapłacił za zdjęcie reklam, a następnie odblokowanie wszystkich leveli, co także zapewnia zdjęcie reklam. Kuba wyłapuje takie osoby i zwraca im pieniądze za jedną z tych płatności.” – mówi Iza w rozmowie ze mną. 

Rozwiązania, które możemy wykupić, zostały zrobione w bardzo ciekawy sposób. Obserwujemy biedronkę, która samodzielnie przesuwa bloki po planszy, a także możemy zatrzymać ją w dowolnym momencie i od tego właśnie momentu samodzielnie rozwiązywać zagadkę. Jest to przydatne, gdy nie chcemy się całkowicie poddać, a mamy problem tylko z np. prawidłowym rozpoczęciem poziomu.

Celem autorów było pokazanie niezależnym twórcom, że można stworzyć dobrą grę przy użyciu darmowych narzędzi. Wszystko co było potrzebne Kivano Software to bowiem: Audacity, Blender, Eclipse, Gimp, Inkscape, libGDX, Ubuntu, Universal Tween Engine i Yasc. Jedynym elementem, za który trzeba było zapłacić, była muzyka. Koszty produkcji ograniczyły się więc do skromnych 10 dolarów.

4

Gra wygląda naprawdę zdumiewająco, a także udostępnia opcje umożliwiające nam dostosowanie jej do naszego ulubionego stylu gry. Możemy wybierać między przygotowanymi schematami sterowania, a nawet przełączać widok między 2D a 3D. Twórcy zwrócili uwagę nawet na takie szczegóły jak zmęczenie biedronki, która po kilku ruchach wzdłuż poziomu zaczyna szybko oddychać i pocić się.

Ekipa Kivano Software pracuje obecnie nad kolejnymi aktualizacjami do Sokobana i nową grą logiczną, której prototyp może być gotowy już za miesiąc. Według wstępnych informacji, produkcja będzie podobna do popularnej „4 w rzędzie” i będzie wykorzystywać silnik „biedronki”.

20120829_094652

Miejsce pracy wygląda dokładnie tak i jestem strasznie ciekawy ile jeszcze znakomitych produkcji tam powstanie.
Jeżeli chcecie coś powiedzieć autorom lub znaleźliście błąd to możecie odezwać się pod adresem e-mail: j.f.grzesik@gmail.com

Facebook Kivano Software
Strona WWW

I to już wszystko co miałem Wam do powiedzenia na temat tego raczkującego studia, które narodziło się na naszych oczach i już teraz pnie się coraz wyżej w Google Play. Życzymy powodzenia i wielu świetnych dzieci – tych cyfrowych i tych robiących gry.

Michał „Diagoras” Myszakowski

Autor: Diagoras

1ndieWorld

Uniwersum indie games nie jest już rajem dla geeków, fantazją nerdów, undergroundowym dziwactwem…

Gry niezależne kształtują mainstream, narzucają trendy, zmieniają świat.

Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc naszym użytkownikom odkryć magię indie. Pierwszy w Polsce serwis, poświęcony wyłącznie produkcjom niezależnym – 1ndie World – jest jedyny w swoim rodzaju, stawia na uczestnictwo, pobudza do działania, odświeża umysł.

Twitter

RT @mrRyJek: I tyle... wow #yonder https://t.co/XbBhuuFXdo
RT @thibaultsimar: Re-textured an old scene, playing with lights. #voxel #magicavoxel https://t.co/PaPdE7ujk3