Maria Skłodowska jako superbohater w kreskówce? Czemu nie?

Wbrew ogólnemu rozumowaniu osób dorosłych, kreskówki wcale nie muszą być skierowane do dzieci. Osobiście nadal zdarza mi się obejrzeć odcinek czy dwa Gravity Falls, czy też Fineasza i Ferba. Jednak dziś chciałem przedstawić Wam coś zupełnie innego, kreskówkę przeznaczoną dla widzów raczej pełnoletnich – Super Science Friends. Dlaczego bajka pojawia się na 1ndie World?

Odpowiedź może wydać się nad wyraz prosta i oczywista: jest to twór niezależny, o którym powinien dowiedzieć się cały świat. No dobrze, zacznijmy od samego początku, czyli od rozpoczęcia kampanii na Kickstarterze. 3 listopada 2014, studio Tinman stworzyło projekt serialu. Nie potrzebowali wiele pieniędzy – niecałych 30 000 dolarów kanadyjskich. Cel udało się osiągnąć już po dwóch miesiącach, co było nie lada zaskoczeniem zarówno dla twórców, jak i fanów. Jednak sam proces tworzenia wlókł się przez kolejny rok. 365 dni teasowania za pomocą krótkich komiksów, animacji postaci, czy też concept artów. 14 listopada opublikowano więc kreskówkę i tu nastąpił szok, bowiem mało kto obejrzał to video. Tydzień po premierze statystyka mówi: 62 tysiące wyświetleń, zaledwie 6 tysięcy subskrybcji i 20 tysięcy lajków na profilu facebookowym. Według mnie to stanowczo za mało, zwłaszcza jak na tak ciekawy tytuł!

SuperScienceFriends

No dobrze, ale powiedzmy wreszcie o co chodzi w Super Science Friends. Otóż tytułowymi przyjaciółmi są znani naukowcy, którzy zostali sprowadzeni przez Churchilla do Anglii, z różnych stron świata i z różnych przedziałów czasowych. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: dzięki swoim super siłom, bohaterowie mogą uratować świat od ostatecznej zagłady. Na swej drodze napotkają opór ze strony hitlerowców oraz Sowietów. Przekleństw, ani pornografii tu nie znajdziemy, jednak sami twórcy mówią, że seria skierowana jest do grona odbiorców dorosłych. Dzieci nie zawsze przecież załapią sarkazm, czy też czarny, ciężki humor…no i oczywiście nie powinny oglądać brutalnych i absurdalnych morderstw! Wśród superherosów znalazła się również jedna bohaterka rodem z Polski – Maria Curie Skłodowska. Jej super mocą jest, jak się pewnie domyślacie, radiacja zdolna do dezintegracji przedmiotów. Jednak najbardziej zakręconą postacią według mnie jest Zygmunt Freud. Na ogół niczym nie wyróżniająca się postać, ale nie dajcie się zwieść pozorom, bowiem po wciągnięciu sporej kreski koksu, doktor Freud może kontrolować atawistyczne zachowanie człowieka!

SuperScienceFriends-Maria-Sklodowska

Sprawą sporną może być kwestia kreski, bowiem nie każdemu przypadnie ona do gustu. Gdybym miał ją do czegoś porównać to byłaby to kreskówka Niesamowite Przygody Flapjacka, ale podejdźcie do tego raczej z dystansem i sami oceńcie na podstawie powyższych screenów. Fascynujące jest jednak podobieństwo bohaterów do oryginalnych postaci, na których sylwetkach byli oni wzorowani. Rysownicy idealnie oddali cechy charakterystyczne bohaterów. Jako przykład wykorzystajmy chociażby Nikolę Teslę, zobaczcie że jego kreskówkowa wersja niemal nie różni się od zdjęcia. Z tego miejsca gratuluję rysownikom naprawdę porządnej roboty! Wracając do podobieństw, warto wspomnieć tu o serii, która zainspirowała Bretta Jubinville’a (reżysera i jednego z twórców) do stworzenia Super Science Friends – Clone High. Jeśli nie mieliście okazji oglądać, to poniżej zamieściłem screen, prezentujący wszystkich bohaterów kreskówki. Właściwie tyle byłoby podobieństw, bowiem opierało się ono jedynie na pomyśle przeniesienia znanych ludzi (w Clone High był to np. Abe Lincoln) w czasy nieco bardziej współczesne. Zainteresowanych odsyłam do obejrzenia wspomnianej bajki.

SuperScienceFriends-Churchill

Nie wspomniałem jeszcze o dubbingu, który odgrywa tu prawie główną rolę. Zatrudnieni aktorzy nie brzmią może profesjonalnie i wcale nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się że głosy zostały nagrane przez osoby odpowiedzialne za animacje czy coś zupełnie innego. Niemniej jednak ma to swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza jeśli mowa o Churchillu, mówiącym całkiem jak Rosjanin. Nie czepiam się tego i uważam, że Super Science Friends to materiał na solidną kreskówkę, zdolną do podbicia serc widzów na całym świecie. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji do zapoznania się z tą produkcją, to poniżej znajdziecie odcinek pilotażowy.