Niefortunnie zapowiedziany Outrise?

Zapowiedziany parę dni temu Outrise miał wszelkie predyspozycje, by stać się grą wyjątkową, czy w świetle dzisiejszej zapowiedzi Evolve wciąż jest to aktualne?

Czym jest Outrise?

Outrise to asymetryczny wieloosobowy shooter. Multiplayerowe mecze mają odbywać się na zasadzie 16 osób versus jeden boss (również sterowany przez gracza). O tytule mówi się, że jest to połączenie Left 4 Dead z Shadow of the Colossus (kto grał w ten drugi tytuł, ten wie czego się spodziewać po bossie). Epickie walki jeden kontra cała armia graczy wydają się genialnym wręcz pomysłem.

Gra rzuca nas w dystopijną przyszłość, gdzie jedyny system finansowy kontrolowany jest przez potężne państwo policyjne zwane United States Federation (USF). Ma ono kontrole nad ostatnią funkcjonującą walutą na świecie – CryptoCoin. Posiadanie we władzy wirtualnych pieniędzy równe jest posiadaniu władzy nad całym światem. Oczywiście grupa rebeliantów pod tytułową nazwą Outrise stara się walczyć z molochem (dosłownie, bowiem to USF wysyła do walki ogromne roboty – bossów). I tak oto otrzymujemy setting gry, której klimat nawiązywać ma do kultowych filmów science-fiction ubiegłego wieku takich jak „Terminator”, czy „RoboCop”.

outrise2
Outrise concept art

Outrise w minimalnym zespole siedmiu osób powstaje niemal od półtora roku, jednak do tej pory James Wearing (były pracownik Ubisoftu, Crytek i Adhesive Games, a teraz główny projektant Outrise) nie zarejestrował nawet firmy, która oficjalnie mogłaby rozpocząć prace nad tym ciekawym projektem.

W tym miejscu dochodzimy do, jak się wydaje, niefortunnej decyzji ekipy i pochwaleniu się projektem będącym w powijakach na parę dni przed obwieszczeniem światu przez Turtle Rock Studios swojej najnowszej gry – Evolve.

Czym jest Evolve?

Evolve to gra twórców Left 4 Dead, która (werble) będzie wieloosobowym, asymetrycznym, kooperacyjnym shooterem. W przeciwieństwie jednak do Outrise, ta gra skutecznie powstaje od dobrych paru lat, a jej premiera wstępnie została ustalona na jesień 2014r. Po upadłości THQ prawa do Evolve zostały wykupione za bagatela 10,8 miliona dolarów przez 2K Games. Z renomą 2K oraz pewnym finansowaniem projektu, oficjalnie niepowstałemu jeszcze studio ciężko będzie konkurować, tym bardziej że nawet klimat obu produkcji będzie podobny.

evolve
Evolve Game Informer cover

Evolve to również uniwersum sci-fi, jednak w tym przypadku czterosobowy zespół podejmować będzie siły obcych. Na chwilę obecną jeszcze niewiele wiadomo na temat tego projektu (więcej info pojawi się pewnie dziś w nocy, gdy ukaże się nowy Game Informer w sporej części poświęcony tej grze), poza jednym trybem zwanym „hunt”. W „polowaniu” czterech graczy zmierzy się z jednym ciągle mutującym obcym (również kontrolowanym przez gracza). Po każdej rundzie rozgrywki potwór będzie rósł zarówno w swej objętości, jak i również w sile.

Co przyniesie przyszłość?

Jak widać obie produkcje konceptualnie są niczym bliźniacze rodzeństwo, trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzic zawsze faworyzuje jedno ze swych dzieci. Przychylność graczy spadnie najpewniej na Evolve – grę uznanego studia, z dużym budżetem i zaplanowanym marketingiem. Niezależny Outrise, mimo że informacje o nim pojawiły się na rynku wcześniej, najpewniej zaginie pod napływem doniesień o konkurencji.

outrise06
Outrise concept art

Jestem niezwykle ciekaw jak na Evolve zareagował team odpowiedzialny za Outrise. Czy wstrzymają się z projektem, czy wręcz przyspieszą prace, wszak jeśli gra Turtle Rock Studio odniesie sukces, to na fali jej popularności i Outrise może wiele zyskać.

Już nieraz gry indie pokazały pazur i niskobudżetowe dzieła okazywały się dużo lepsze niż hype’owane produkcje AAA, należy więc życzyć ekipie Outrise pomysłowości, ambicji i wytrwałości na drodze dewelopingu, bowiem mogą nas jeszcze zaskoczyć.

Rafał Basaj