PrzeglądArka – Grudzień 2013

Ostatni miesiąc 2013 roku nie przyniósł nam dużo gier niezależnych. Jednakże poza samymi premierami, było kilka ciekawych wydarzeń oraz parę ważnych informacji.

Wydarzenia:

  • Ludum Dare

ludum

To już 28. edycja tego popularnego game jamu. Tym razem hasłem przewodnim, które miało zainspirować twórców do działania, było „You only get one”. Wszystkie produkcje są dostępne za darmo na oficjalnej stronie. Ponadto organizatorzy do 6 stycznia prowadzą głosowanie na najlepsze gry tegorocznej edycji.

  • The Incredible Adventures of Van Helsing II

W tym miesiącu NeoCore Games opublikowało kilka informacji na temat kontynuacji przygód Van Helsinga. W dwójce dostaniemy 3 klasy postaci, pojedynki PvP do 8 graczy, przechodzenie kampanii w kooperacji do 4 graczy, jeszcze bardziej rozbudowany rozwój postaci i crafting, mini grę bazującą na systemie tower defence oraz kilka innych smaczków. Jest więc na co czekać, premiera została ustalona na marzec 2014 roku.

  • Steam OS

steamos

13 grudnia wystartował nowy system operacyjny Steam OS. Jest on oparty na Linuksie i obecnie posiada skomplikowany proces instalacji. Tego dnia do wybranych osób trafiły również pierwsze egzemplarze Steam Machines, czyli nowych konsol od Valve. Obecnie, zarówno system, jak i konsole poddawane są testom. Więcej informacji powinniśmy otrzymać od Valve 6 stycznia, podczas trwania targów CES.

  • ID@XBOX

Do tego specjalnego programu, mającego wspierać twórców niezależnych, chcących produkować swoje gry na Xbox One, zapisało się już 33 developerów. Pierwszych owoców tego przedsięwzięcia powinniśmy się spodziewać w okolicach marca obecnego roku. Dziwnym może się tylko wydawać to, że obok szerokiego grona mniejszych twórców, w programie ID@XBOX znalazły się takie studia jak Crytek, Double Fine czy Team 17.

  • Greenlight – 100 nowych tytułów

Steam-Greenlight

Grudzień przyniósł również niespodziankę na Steam. Z programu Greenlight aż 100 produkcji dostało przepustkę na platformę od Valve. Wśród nich znalazły się dwie polskie produkcje: kosmiczna gra taktyczna SpaceCom oraz gra akcji Monster Shooter.

Premiery:

  • Gomo

Gra przygodowa typu point&click. Rozpoczynając naszą przygodę dowiadujemy się, że pies głównego bohatera został porwany przez kosmitów. Dalsze działania skupiają się więc na odnalezieniu zwierzaka. Ładna oprawa graficzna (przypominająca Machinarium) i ciekawie wykreowana postać bohatera to główne atuty tej produkcji.

  • The Novelist

Oryginalne podejście do problemu codziennych wyborów. W produkcji wcielamy się w Dana, pisarza, który próbuje ukończyć swoją powieść, jednocześnie nie zaniedbując rodzinnych relacji. Każdego dnia musi wybierać pomiędzy pracą, żoną oraz synem. Trudne decyzje oraz ich konsekwencje to najważniejszy aspekt The Novelist.

  • Samurai Gunn

Bardzo szybka i brutalna gra akcji. Jako samurai stajemy naprzeciwko innych przeciwników, posiadając jedynie katanę oraz pistolet z 3 nabojami. Skąpa oprawa graficzna utrzymana w popularnej oprawie retro, stylizowanej na konsole lat 80, sprawia, iż jeszcze bardziej skupimy się na potyczkach. Produkcja wymaga dużej zręczności, a poza tym idealnie nadaje się do co-opa.

Arek Bęben