PrzeglądArka – listopad 2013

Szybko, konkretnie, przejrzyście. Podsumowanie najważniejszych listopadowych wydarzeń i premier ze świata gier niezależnych.

Wydarzenia:

  • Minecraft nie dla OUYA

Markus Persson, ogłosił na swoim twitterowym profilu, iż Minecraft nie ukaże się na konsoli OUYA. Jest to niemiłe zaskoczenie, ponieważ, podczas trwania zbiórki na konsolę w serwisie Kickstarter, Notch zapowiedział port pełnej wersji swojej produkcji na OUYA. Użytkownikom pozostaje jedynie alternatywa w postaci Minecrafta stworzonego dla systemu Android.

  • VGX

vgx_article_logo

Ogłoszono nominacje do tegorocznego VGX (dawniej Video Games Awards). Miłośników gier niezależnych, może ucieszyć to, jakie produkcje zawalczą o tytuł najlepszej gry na PC. Oprócz wielkiego tegorocznego hitu, jakim niebywale był Bioshock Infinite, w tej kategorii zostały nominowane aż trzy produkcje niezależne: Gone HomePapers, Please, oraz The Stanley Parable. Niewiele różni się skład nominacji do nagrody, za najlepszą tegoroczną grę niezależną. Oprócz wspomnianych powyżej trzech produkcji, o zwycięstwo w tej kategorii powalczy również Kentucky Route Zero.

  • Dobra Gra

Do grona produkcji spod szyldu Dobra Gra, Techland dołączył kolejną produkcję, jaką jest Nihilumbra. Gra jest dwuwymiarową platformówką, zawierającą w sobie wiele elementów logicznych. Wszystkie produkty w serii są dostępne w wersji pudełkowej za 19,90 zł.

  • GRM

logo_grm

W tym miesiącu, wystartowało internetowe radio pod patronatem 1ndieWorldGry Radio Muzyka  ma na celu zrzeszenie podcastów i audycji o tematyce powiązanej z grami, oraz szeroko pojętą branżą. Równocześnie GRM nadaje 24/7 muzykę z gier video. To dopiero początki, ale już możemy się pochwalić pierwszym podcastem nagranym przez naszych redaktorów.

  • Greenlight

W tym miesiącu zatwierdzono kolejne produkcje, które dołączą do platformy Steam. Wśród nich pojawił się Grimind, stworzony przez naszego rodaka Pawła „Szamana” Mogiłę. Na uwagę zasługuje również CLANG, symulator walki bronią białą. Pełną listę produkcji znajdziecie pod tym adresem.

Premiery:

  • A-Men 2


Polskie studio Bloober Team wydało kontynuację swojej produkcji. A-Men 2 zostało wydane na PS3, oraz PS Vita. Tak jak w pierwowzorze, przejmujemy kontrolę nad oddziałem żołnierzy i staramy się przeprowadzić ich bezpiecznie do końca etapu. Gra cechuje się wysokim poziomem trudności i zróżnicowaniem sposobów na jakie możemy ukończyć poszczególne poziomy. Do dyspozycji gracza oddano ponad 40 plansz, oraz tryb kooperacji.

  • Dead Sky

Gameplay tej produkcji to czysty survival w czasach zombie apokalipsy. Naszym zadaniem jest przeżycie kolejnych misji. Gra oferuje bogatą gamę ekwipunku, dodatkowo wspieranego przez system craftingu, który jeszcze bardziej rozszerza nasz arsenał. Ponadto rozgrywka wprowadza elementy z gatunku tower defence, różne bonusy, oraz ulepszenia naszych bohaterów.

  • Contrast

contrast

Gra logiczno-platformowa, wykorzystująca ciekawą mechanikę związaną z rzucaniem cieni przez różne przedmioty i bohaterów. W produkcji poznajemy dwie bohaterki, które wspólnie pragną zmienić historię rodzinną młodszej dziewczynki, czyli Didi, dzięki nadnaturalnym mocom starszej Dawn . Contrast zaskakuje coraz to nowymi zagadkami, oraz ciekawym rozwojem  głównego wątku fabularnego.

  • Montague’s Mount

Zagadkowa i mroczna gra przygodowa. Bohatera poznajemy w momencie, kiedy budzi się na tajemniczej wyspie, wśród szczątków statku. Jako jedyny ocalał z wypadku i postanawia przeszukać miejsce, w którym się znalazł. Gra oferuje wiele różnych zagadek logicznych, od prostych do całkiem pokręconych, wymagających dłuższej chwili zastanowienia.

  • The Tankers

Polska próba wskrzeszenia kultowej gry z Nintendo Entertainment System pt. Battle City. Gracz, tak jak w pierwowzorze, kieruje czołgiem, który musi walczyć o przetrwanie. 10 trybów rozgrywki, niemalże 100 plansz i tryb kooperacji, zapewnia dużą dawkę zabawy, oraz sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa.

 

Arek Bęben