PrzeglądArka – luty 2014

Najważniejsze wydarzenia i premiery świata indie w lutym.

Wydarzenia:

  • Steam zmienia zasady

Jeszcze nie oficjalnie, ale mówi się, że Steam chce zmienić zasady dotyczące promocji. Dotychczas, na przecenienie danego tytułu musiał zgodzić się Valve. Jednak w myśl nowej zasady, deweloper nie będzie musiał już uzgadniać przeceny swojego tytułu z platformą i będzie mógł sam decydować o obniżeniu danej ceny.

  • ID@Xbox

idxbox

Poznaliśmy listę twórców włączonych do programu, który ma pomóc mniejszym deweloperom w wydaniu swoich gier na najnowszą konsolę Microsoftu. Wśród nich możemy wyróżnić Playdead (Limbo), The Behemoth (Castle Crashers) oraz polskie Crunching Koalas (MouseCraft).

  • Greenlight

W tym miesiącu Steam dał zielone światło stu tytułom, wśród których znalazło się wiele polskich gier: Gloria Victis – MMO osadzone w średniowiecznych klimatach, CATDAMMIT! Director’s Cat – szybka gra akcji, która pierwotnie ukazała się w wersji przeglądarkowej, The Mims Beginning, Cinders, Uprising 44’ i The Last Cargo.

  • Nordic Game Jam 2014

nordic game jam

Największy game jam w Danii (i jeden z większych na świecie) nie mógł obyć się bez obecności Polaków. Cieszy liczne grono rodzimych twórców, którzy osiągnęli sukcesy w tegorocznej edycji Nordic Game Jam. Szczególne gratulacje należą się autorom (Bartek Sieczka, Marek Bączyński) In Space No One Can Hear You Cry za zajęcie 3 miejsca w ogólnej klasyfikacji. Ponadto wypada pochwalić polskich twórców, bo do finałów trafiło aż 6 drużyn, w których znajdowali się Polacy.

 

Premiery:

  • Jazzpunk

W grze wcielamy się w Agenta Polyblanka  i wykonujemy szereg szpiegowskich zadań w alternatywnym świecie w czasach zimnej wojny. Sami twórcy określają swoją produkcję jako grę komediowo – przygodową. Głównym atutem Jazzpunk jest bez wątpienia sandboxowy świat wypełniony po brzegi humorem, w którym na każdym kroku możemy odnaleźć odwołania i gagi.

  • Basement Crawl

Polska produkcja wydana na PS4. Basement Crawl jest duchowym spadkobiercą Bombermana i to z niego czerpie mechanikę gry. Z racji specyfiki gatunku, rozgrywka jest przeznaczona głównie do trybu multiplayer. Gracz może wcielić się w jedną z 4 klas postaci i toczyć pojedynki na kilku różnych mapach.

  • Horizon


Kosmiczna strategia turowa 4X(explore, expand, exploit, exterminate), w której przejmujemy dowodzenie nad rasą ludzi i wyruszamy na podbój kosmosu. Do naszej dyspozycji zostało oddane wiele systemów gwiezdnych i planetarnych oraz 10 nacji kosmitów, z którymi możemy wchodzić w interakcje. Naszym zadaniem jest zbadanie galaktyki oraz sprawienie, aby ludzkość odgrywała ważną rolę w jej istnieniu.

 

Arek Bęben