PrzeglądArka – maj 2013

Głównym wydarzeniem w maju była na pewno zapowiedź Xbox One. Czy takiej konsoli oczekiwaliśmy, czy nie to już jest kwestia indywidualna. Pojawiło się również kilka świetnych bundli, powiodło się przeprowadzenie udanego projektu na polskim serwisie crowdfundingowym, a także premiery miało wiele nowych gier niezależnych. O tym wszystkim możecie przeczytać w przeglądzie maja.

 

Wydarzenia:

 • Xbox One.Xbox-one

I doczekaliśmy się następcy wysłużonej 360-tki. Z nowości – dowiedzieliśmy się, że konsola dostanie nowego Kinecta w wersji 2.0, 8 GB pamięci RAM, ośmiordzeniowy procesor i dysk twardy 500 GB. Co do gier niezależnych na platformie Microsoftu, to jeszcze oficjalnie niewiele wiadomo. Pewne jest tylko to, że panowie z Redmond nie postarali się tak, jak to zrobiła konkurencja ze swoją PS4 i nie zaprezentowali nam żadnych indyków na swoim sprzęcie.

 • Scrolls.

Czy ktoś jeszcze nie słyszał o nowej produkcji studia Mojang? Gra ma być karcianką z bitwami przedstawionymi na planszy pokrytej hexami. Oficjalny start wersji beta ma odbyć się 3 czerwca. Każdy chętny będzie mógł nabyć produkcję w cenie 20 dolarów.

 • The Few.


Zbiórka pieniędzy na produkcję gry studia Black Moon Design została zakończona sukcesem. Tym bardziej możemy być z tego dumni, ponieważ cała akcja została przeprowadzona na polskim serwisie. To pokazuje, że na naszym rodzimym poletku również mają miejsce udane akcje crowdfundingowe. Oby było ich jak najwięcej. Trzymamy kciuki za kolejne produkcje.

 • Indie Basement.

Poznaliśmy finalistów którzy podczas Pixel Heaven powalczą o statuetkę naszego portalu. 10 produkcji które znalazły się w finale to: 1heart, A Short Tale of Solitude, Defenders of Vermillion, Gloria Victis, King Arthur’s Gold, MouseCraft, Piradice, The Few, Top Hat oraz Qb, Qb, Qb. Możemy być dumni z naszych rodaków i z tego, że powstaje w naszym kraju tyle wspaniałych produkcji niezależnych.

 • Humble Bundle.

humble bundle

Ekipa HB nie odpuszcza. W maju otrzymaliśmy od nich cztery świetne paczki gier. Pierwsza Double Fine Bundle, zawierała hity tytułowego studia wraz z ich najnowszą grą Broken Age. Kolejna, dwie części Alan Wake. W trzeciej, Humble Indie Bundle z numerkiem 8, możemy dostać same świetne gry niezależne. Za dolara otrzymujemy Little Inferno, Awesomenauts, Thomas Was Alone, Capsized i Dear Esther; a dobijając do średniej dostajemy dodatkowo Hotline Miami i Proteus. Natomiast w najnowszym Weekly Sale, pojawiło się wiele przygodówek od Telltale Games, a wśród nich, przez wielu zaliczany do najlepszych gier ubiegłego roku, The Walking Dead. Wybornie.

Premiery:

 • Fez.


Gracze wiernie pozostający przy swoich blaszakach oraz lubujący się w grach niezależnych na początku maja obchodzili prawdziwe święto, mianowicie premierę Fez w wersji na PC. Wszyscy, którzy zazdrościli swoim kolegom posiadającym konsolę Microsoftu, mogli teraz sami przekonać się o świetności tej produkcji. Przypomnę, iż jest to zręcznościowa gra platformowa z ciekawym systemem obracania plansz. Fez jest wielokrotnym zdobywcą różnych nagród. Kto nie grał, niech teraz nadrabia, naprawdę warto.

 • Sanctum 2.

Kontynuacja gry niezależnej z 2011roku. Tak jak w pierwowzorze otrzymujemy rozgrywkę w stylu tower defence połączoną z FPS. W Polsce pierwsza część została wydana pod szyldem serii Dobra Gra. W dwójce dostajemy jeszcze więcej dobrej zabawy znanej z Sanctum.

 • Anomaly 2.

anomaly2logo

Kolejna gra z serii Anomaly. Tym razem dostajemy pełnoprawną kontynuację o numerze 2. Gra oferuje nam rozgrywkę w stylu tower offence, czyli odwrotność tower defence. Tylko w tej produkcji możemy wcielić się w rolę atakujących i przebijać się przez umocnienia wroga, zamiast bronić się przed kolejnymi falami nieprzyjaciela. Poza tym to jedna z najlepszych gier niezależnych z naszego kraju. Warto spróbować.

 • Skyward Collapse.

Strategia turowa 4X (eksploracja, ekspansja, eksploatacja i eksterminacja). Jednak tym razem nie przejmujemy kontroli nad jednym państwem, a wcielamy się w rolę boga, który pomaga dwóm zwaśnionym frakcjom jednocześnie. Naszym zadaniem jest niedopuszczenie do zwycięstwa jednej ze stron. Inne podejście do gier strategicznych, wyróżnia tę produkcję na tle konkurencji.

 • Reus.


Gra z gatunku god game. Obejmujemy kontrolę nad naszą planetą i dzięki władzy nad różnymi bóstwami staramy się rozwinąć cywilizację. Oczywiście ludzie, jak to ludzie, z czasem zaczynają marudzić i przestają słuchać swoich bóstw. Wtedy nasza boska ręka może sprowadzić na nich różne kataklizmy i tym samym przypomnieć kto jest najważniejszy.  Ciekawa koncepcja w połączeniu z ładną dwuwymiarową grafiką daje nam bardzo udany produkt finalny.

 • Residue.

Klasyczna platformówka wykonana w grafice 2D. Poruszamy się jednym z trzech dostępnych bohaterów. Naszym zadaniem jest przywrócenie do dawnej świetności jeziora, które wyschło. Każda z postaci posiada unikalne umiejętności, które trzeba wykorzystywać w trakcie rozgrywki.

 • The Incredible Adventures of Van Helsing.

vanhelsing_coverart

Głównym bohaterem, w którego możemy się wcielić, jest tytułowy Van Helsing, łowca wszelakiej maści potworów. Jak przystało na prawdziwego profesjonalistę, zadaniem gracza jest doskonalenie swojego fachu i perfekcyjne wypełnianie misji. Gra utrzymana w seampunkowo-gotyckim stylu i okraszona specyficznym humorem, dzięki czemu utrzymuje ciekawy klimat przez całą rozgrywkę. Produkcja już zbiera dobre noty na różnych serwisach.