PrzeglądArka – marzec 2014

Marzec obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Były podsumowania, rozdane nagrody, zapowiedź kinowej adaptacji gry, oraz szczęśliwe zakończenie kampanii crowdfundingowej. Poza tym znalazło się kilka ciekawych premier na scenie gier niezależnych. 

 

Wydarzenia:

 • Symulatory zwierząt


  Ostatnio dość popularne stały się symulatory w których możemy przejąć kontrolę nad zwierzętami. Po dość humorystycznym, Goat Simulator – grze, w której wcielaliśmy się w… kozę, przyszedł czas na symulator niedźwiedzia. W Bear Simulator, będziemy mogli wykonywać szereg różnych zajęć, którymi trudnią się niedźwiedzie, np. łowić ryby, podkradać miód, zbierać jagody, czy walczyć z innymi zwierzętami. Czyżby po okresie „popularności” symulatorów wszelkiego rodzaju pojazdów, przyszedł czas na zwierzęta? Czekamy na kolejne ciekaw propozycje.

 • IGF 2014

  Nagrody dla najlepszych gier niezależnych 2013 roku zostały rozdane. Bezapelacyjnie głównym zwycięzcą tegorocznej edycji było Papers, please, które wygrało aż w trzech kategoriach: Nagroda główna im.  Seumasa McNally’ego, Najlepsza narracja, Najlepszy design. Wszystkich zwycięzców znajdziecie tutaj: ROZDANO NAGRODY IGF 2014 – PAPERS, PLEASE NA TRONIE

 • Pyrkon

  pyrkon-2014
  Nie jest to może impreza ściśle skupiająca się na grach niezależnych, ale w trakcie paneli dyskusyjnych było poruszanych kilka kwestii związanych z grami wideo. Dlatego nie mogło tam zabraknąć naszych przedstawicieli. Największa impreza poświęcona miłośnikom fantastyki jak zwykle przyciągnęła tłumy zwiedzających. Więcej informacji i galeria z konwentu w naszej małej relacji: 1NDIEWORLD NA FESTIWALU PYRKON 2014!

 • A MAZE.

  Ogłoszono nominacje do Międzynarodowego Festiwalu Gier A MAZE., który odbędzie się w Berlinie.  Cieszy nominacja Superhot do głównej nagrody przyznawanej za połączenie rozgrywki, interakcji, muzyki, historii oraz innowacji. W tym roku nasza ekipa będzie obecna na festiwalu w Berlinie i przygotuje dla was relację z tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia. Więcej informacji o nominacjach: A MAZE. AWARDS 2014 – 15 NOMINOWANYCH GIER

 • Top Hat


  Dobre wiadomości płyną do nas również z naszego podwórka. Do sieci trafił niedawno najnowszy gameplay z Top Hat – produkcji N94 Games(studia założonego przez Nikodema Szewczyka). Warto zainteresować się tą retro platformówką, utrzymaną w oldschoolowym stylu graficznym. Więcej: TOP HAT – NAJNOWSZY, OSTATNI GAMEPLAY

 • Minecraft – film

  Niektórzy się spodziewali, inni są zaskoczeni, ale faktem jest, że wytwórnia Warner Bros. nabyła prawa do ekranizacji Minecrafta. Reżyserem filmu na podstawie tej gry ma być Roy Lee, czyli osoba odpowiedzialna za Lego:Przygoda (The Lego Movie). Więcej informacji na temat produkcji znajdziecie tutaj: MINECRAFT DOKOPIE SIĘ DO KIN.

 • Dobra Gra

  DobraGra-2D-TheInnerWorld
  W tym miesiącu do serii gier wydawnictwa Techland trafiły dwie produkcje. Awesomenauts – połączenie gry platformowej, MOBA i tower defence. Drugą pozycją jest natomiast The Inner World – gra przygodowa osadzona w podziemnym świecie Asposii, w którym nieoczekiwanie pojawiają się problemy z dopływem świeżego powietrza z zewnątrz. Wcielamy się w Roberta, który pragnie rozwiązać tajemnicę braku powietrza oraz uratować mieszkańców tego dziwnego świata. Więcej o grach oraz zawartości pudełek znajdziecie w tym wpisie: AWESOMENAUTS I THE INNER WORLD W SERII DOBRA GRA

 • Franko 2


  Zbiórka pieniędzy na Franko 2: Revenge is Back zakończyła się sukcesem! Dzięki internetowej społeczności oraz portalowi WSPIERAM.TO, udało się zebrać dokładnie 38 649 zł, czyli 112% wymaganej kwoty. Dzięki temu twórcy będą mogli ukończyć kontynuację legendarnej polskiej bijatyki.

Najciekawsze premiery:

 • Betrayer

  Betrayer1 (Kopiowanie)
  Gra z gatunku FPS z elementami horroru. Za jej produkcję odpowiedzialne są osoby, które pracowały również przy F.E.A.R. Akcja rozgrywa się w XVII wieku w opuszczonej osadzie, oraz otaczających ją powierzchniach. Gracz ma za zadanie rozwiązać tajemnicę zniknięcia mieszkańców tego miejsca. Przeszkadzają mu w tym różnego rodzaju zjawy i demony, przeciwko którym gracz może używać różnych strzelb, łuku, czy kuszy. Produkcję wyróżnia również nietypowa oprawa wizualna, utrzymana w czarno-białej kolorystyce, z pojawiającymi się odcieniami czerwieni.

 • Mercenary Kings

  Strzelanka z dwuwymiarową grafiką, której za wzór posłużyły produkcje takie jak Metal Slug, czy Contra. Tym co odróżnia Mercenary Kings od wymienionych produkcji, jest przede wszystkim otwarty świat, oraz rozbudowana możliwość tworzenia broni z ponad 300 elementów dostępnych w grze. Zadaniem gracza jest przechodzenie kolejnych poziomów wypełnionych mnóstwem przeciwników. Na drodze do zwycięstwa staną również ogromni bossowie.

 • Infested Planet


  Taktyczna gra rozgrywająca się na odległej niezamieszkanej przez ludzi planecie. Pod nasze dowodzenie dostajemy oddział żołnierzy, których zadaniem jest przetrwać a następnie przejąć kolejne punkty zajęte przez obcych. Nasi podopieczni w starciu z wrogo nastawionymi kreaturami wykorzystują szeroki wachlarz dostępnych broni, w których skład wchodzą również umocnienia w postaci strzelających wieżyczek. Ze względu na znikomą ilość zdobywanych podczas gry punktów bitewnych (służących do kupowania ulepszeń) oraz ogromnej przewagi liczebnej przeciwników

 • Luftrausers

  Produkcja wymagająca od gracza nie lada zręczności. Wcielamy się w pilota samolotu bojowego, który ma za zadanie wyeliminować nękających go wrogów. W każdym poziomie przyjdzie nam się zmierzyć z wieloma przeciwnikami, nadlatującymi z wszystkich możliwych kierunków. Wraz z postępem w grze odblokowujemy nowe elementy samolotu, poprawiające nasze zdolności bojowe. Minimalistyczna oprawa wizualna, pozwala graczowi jeszcze bardziej skupić się na samej rozgrywce.

 

Arek Bęben