PrzeglądArka – październik 2013

Najciekawsze wydarzenia, najgorętsze premiery gier niezależnych, to wszystko w podsumowaniu miesiąca października. 

Wydarzenia:

 • Poznań Game Arena

PGA

W tym roku PGA (18-20 listopada) było bardzo przychylne dla miłośników gier niezależnych. Zorganizowano Strefę Polskich Studiów Developerskich, dzięki czemu wszyscy zwiedzający, mogli zmierzyć się z najnowszymi tytułami z rodzimego segmentu branży, oraz poznać i porozmawiać z twórcami gier. Dodatkowo panele odbywające się na małej scenie, były luźno powiązane z grami indie, czy to przez gości zaproszonych do dyskusji, czy przez tematykę.

 • Zjazd Twórców Gier

ZTG odbywające się równolegle z PGA, stawiało na trochę inny aspekt. Prym w tegorocznej edycji wiodły wykłady i panele, poświęcone szerokiemu zagadnieniu tworzenia gier. Oprócz szerokiej oferty wykładów, prowadzonych zarówno przez gości z Polski, jak i z zagranicy; dodatkową atrakcją, był charytatywny Game Jam. Ideą tego przedsięwzięcia, była zbiórka pieniędzy dla organizacji Zagrajmy, która pragnie zorganizować imprezę dla dzieci niesłyszących.

 • 0h Game Jam

0h

Ciekawe wydarzenie zorganizowane przez Sosa Sosowskiego (Mikołaj Kamiński). Głównym założeniem tego jamu, było wykorzystanie zmiany czasu z letniego na zimowy. W czasie dodatkowej godziny, uczestnicy mieli stworzyć własną grę o dowolnej tematyce. Finalnie zgłoszono 140 gier, które są dostępne za darmo na stronie wydarzenia 0hgame.eu

 • Grakademia

26-27 października w Łodzi odbył się event promujący naukowe podejście do tematyki gier wideo. Oprócz szeregu konferencji, zwiedzający mogli wziąć udział w różnych konkursach, turniejach gier, oraz pokazach różnych produkcji.

 • Square-Enix Collective

square enix collective

Collective jest nowym programem, który docelowo ma wspierać najciekawsze projekty tworzone przez niezależnych developerów. Square-Enix będzie wychwytywało najciekawsze pomysły, oraz pomagało w przeprowadzeniu kampanii w serwisie IndieGoGo. Ponadto proces tworzenia produkcji, będzie przebiegał pod czujnym okiem japońskiej firmy, a jeżeli zbiórka zakończy się sukcesem, gra zostanie przez nią wydana.

 • IndieCade

IndieCade Festival odbywa się co roku już od ośmiu lat, dodatkowo organizując konkurs dla najlepszych gier niezależnych. W tegorocznej edycji główną nagrodę zgarnął Quadrilateral Cowboy od Blendo Games, za to tytułem, który otrzymał najwięcej wyróżnień, czyli dwa (za stronę wizualną, oraz najlepszy design przedstawionego świata/fabuły), było Kentucky Route Zero. Pełną listę finalistów możecie znaleźć na oficjalnej stronie www.indiecade.com

 

Premiery:

 • Knock-Konock

Survival horror, w którym wcielamy się w postać chłopca samotnie zamieszkującego dom w lesie. Głównym problemem naszego bohatera są tajemniczy goście nawiedzający nas w nocy. Naszym zadaniem staje się więc dotrwanie do wschodu słońca. Psychodeliczny klimat, połączony z niedopowiedzeniami, rodzącymi wiele domysłów to podstawowe atuty tej produkcji.

 • Ethan: Meteor Hunter

Mysz posiadająca zdolność telekinezy i zatrzymywania czasu. Tak, to bohater tej właśnie gry. Razem z nim przemierzamy szereg różnych poziomów w czysto platformowym stylu. Jednak, oprócz elementów zręcznościowych w grze pojawiają się zagadki logiczne, które będziemy musieli rozwiązać dzięki wykorzystaniu wcześniej wspomnianych umiejętności.

 • Intake

Kolejna produkcja od studia Cipher Prime (Auditorium, Splice). Tym razem twórcy postawili na bardziej zręcznościowe mechanizmy. Naszym zadaniem jest strzelanie do pojawiających się różnorodnych tabletek, przy dźwiękach szybkiej dubstepowej muzyki. Rozgrywkę wzbogaca również szereg trybów, w których możemy spróbować swoich sił.

 • Polarity

Gra przypominająca w swoich podstawach Portal od Valve. Tym razem jednak rozgrywka została uzupełniona o kilka ciekawych rozwiązań (m.in. możliwość zamiany kolorów). Nie zabrakło również elementów zręcznościowo-platformowych. Jest to kolejna produkcja po TowerFall, którą zdecydowano przenieść z konsoli OUYA, na PC.

 • Forced

Produkcja action RPG nastawiona przede wszystkim na grę w kooperacji. Bohaterami gry są gladiatorzy, którzy wspólnie pokonują, pełne przeciwników i pułapek, areny. Gra posiada również tryb single player, w którym to oddano do dyspozycji gracza ponad 20 lokacji.

 • The Stanley Parable

Przygodówka, która stawia mocny nacisk na podejmowane przez gracza wybory. W grze wcielamy się w tytułowego Stanleya, pracującego w biurze i wykonującego posłusznie wszystkie polecenia. Pewnego dnia jednak, przestają one docierać do bohatera, który postanawia dokładnie zbadać budynek i odnaleźć źródło tej niedogodności.

Arek Bęben