PrzeglądArka – Wakacje 2013 (lipiec-sierpień)

Wczoraj pierwszy dzień szkoły, dziś pierwszy dzień nauki, wszyscy myślą tylko o szkole, lecz nie my! Jeżeli chcecie wrócić chociaż na chwilę do pięknych, słonecznych wakacji to wakacyjna PrzeglądArka wam to umożliwi. W dzisiejszym podsumowaniu, najważniejsze wydarzenia, zarówno dla miłośników jak i twórców gier niezależnych, a także najciekawsze premiery z okresu wakacyjnego. 

 

 

Wydarzenia:

 • GameLoading: Rise Of The Indies

Dzięki Kickstarterowi powstaje wiele mniej lub bardziej udanych produkcji niezależnych. Tym razem dzięki serwisowi, oraz hojności wielu osób, został ufundowany film, którego głównym tematem będą gry indie. W produkcji ma pojawić się wiele zagadnień oraz osób związanych z tworzeniem produkcji niezależnych. Twórcy zebrali ponad 57 tys. dolarów (z planowanych 50 tysięcy), a premierę filmu ustalili na wrzesień 2014 roku. Po wcześniejszym sukcesie Indie Game: The Movie, możemy z niecierpliwością czekać na kolejną produkcję, pokazującą tworzenie gier niezależnych „od kuchni”.

 • Dobra gra

Kolejne gry dołączyły do serii wydawanej przez Techland. 20 sierpnia na sklepowych półkach pojawiły się dwie produkcje niezależne, a mianowicie World of Goo oraz The Binding of Isaac. Gry można nabyć w stałej cenie serii Dobra Gra, czyli 19,90zł.

 • Games Rage

Logo GR

 

Na przełomie lipca i sierpnia można było zakupić pierwszą w pełni polską paczkę gier indie. Za 1 dolara dostaliśmy The Few, OddPlanet, King Arthur’s Gold oraz Nightmares from the Deep: The Cursed Heart, a po przebiciu średniej dodatkowo Cinders. W czasie trwania akcji do produkcji zostały dodane bonusy w postaci gier: Magi i Hospital Hadste, oraz książki o powstaniu KAG, artworków i soundtracków. Games Rage sprzedało finalnie 4666 paczek i zebrało ponad 11 tys. dolarów. Tak jak w przypadku innych bundli, pieniądze zostały podzielone pomiędzy organizatorów, twórców gier oraz organizację użytku publicznego, którą w tej edycji była Fundacja Nowoczesna Polska.

 • GOG i nowa polityka indie

Serwis GOG.com zmienia swoją politykę dotyczącą twórców gier niezależnych. Teraz jeszcze prościej mogą oni skontaktować się z serwisem i nawiązać ewentualną współpracę. Wystarczy, że wypełnią formularz na stronie internetowej gog.com. Ponadto GOG udostępnia twórcom możliwość pożyczki, porady dotyczące promowania swojej produkcji oraz wsparcie i promowanie każdej gry mającej premierę na portalu.

 • Muzeum Gier Wideo na Wspieram.to

Pomysłodawcy stworzenia Muzeum Gier Wideo we Wrocławiu, utworzyli akcję croftfoundingową na portalu Wspieram.to. Celem zbiórki jest zebranie minimum 33 tys. zł, za które chcą wynająć lokal 60m2, zakupić eksponaty (w postaci konsol) oraz gabloty. Osoby odpowiedzialne za MGW planują również zorganizować imprezę pt. GoldenFive, na której chcą udostępnić wszystkie zgromadzone do tej pory konsole, urządzić turnieje oraz panele dyskusyjne. W planach MGW jest również wspieranie twórców niezależnych.

 • Gamescom

Tegoroczny Gamescom przyniósł same dobre informacje dla miłośników gier indie. Połowa konferencji Sony została poświęcona grom niezależnym, zapowiedziano wiele produkcji na PS Vita oraz PS4. Spośród najlepszych tytułów można wymienić np. Fez (PSV/PS4), The Binding of Isaac: Rebirth (PSV/PS4), Hotline Miami 2: Wrong Number (PSV/PS4), Age of Zombies (PSV), czy dwie części Joe Danger (PSV).Największy konsolowy rywal Sony, czyli Microsoft, zapowiedział, iż każdy niezależny twórca otrzyma darmowy devkit.

 • Marketing Gier Wideo

marketing gier wideo sikora

1ndieworld objął patronat medialny nad książką Kamila Sikory pt. Marketing Gier Wideo. W książce odnajdziemy nie tylko spojrzenie autora na gry wideo od strony biznesowej, ale również analizę około 150 tytułów. Książka udostępniana jest w całości za darmo w wersji PDF na stronie autora: http://marketinggier.pl

 • Fez II anulowany

Zapowiedziana kontynuacja gry Fez została anulowana. Phil Fish, twórca gry, ogłosił oficjalnie, że odchodzi z branży gier wideo. Z wpisów Fisha na Twitterze możemy dowiedzieć się, że powodem jego odejścia, jest ciągła presja, a także gnębienie go oraz nieprzychylne komentarze dotyczące jego osoby.

 • Urodziny Greenlight

steam gl sale

 

Pod koniec sierpnia swoje pierwsze urodziny świętowała usługa Steam Greenlight. Dzięki temu zostało zaakceptowanych 100 tytułów, które trafią na platformę Steam (m. in. Armikrog, Reprisal, Bridge Constructor, Constant C, Teslagrad). Dodatkowo Steam przeceniło 50 produkcji, które trafiły na Steam właśnie dzięki Greenlight.

 

 

Premiery:

 • Shadowrun Returns


Gra jest klasycznym cRPGiem ukazanym w rzucie izometrycznym, z turowym systemem walki. Produkcja stawia przede wszystkim na fabułę zaczerpniętą z gry fabularnej Shadowrun. W grze kierujemy grupą najemników, która wykonuje różne zadania w cyberpunkowo-fantastycznym uniwersum. Dużą zaletą gry są zróżnicowane umiejętności każdej z klas postaci, co znacznie uatrakcyjnia przechodzenie poszczególnych lokacji.

 • CATDAMMIT!

Jedyna taka produkcja dostępna zupełnie za darmo na stronie www. Wcielamy się w kota, który nadużywa pewnego trunku, czyli… mleka. Pewnego dnia po przebudzeniu się, do jego rąk przywiera piła mechaniczna, której nie może wyłączyć. Gra jest oparta na typowo zręcznościowej rozgrywce, a naszym zadaniem jest wyrządzenie jak najmniejszych szkód w otoczeniu, przy jednoczesnym przechodzeniu kolejnych poziomów.

 • Papers, Please

papers, please

Dość oryginalna produkcja w której wcielamy się w pracownika służby celnej. Do naszych obowiązków należy kontrola ludzi chcących przekroczyć granicę. Możemy sprawdzać dokumenty, robić przeszukania, sprawdzać osoby w bazie danych itp. Początkowo dość prosta gra z czasem przynosi nam niespodzianki, np. możemy dostać telefon od mafii, aby przepuścić ich człowieka za sporą sumę pieniędzy – wybór trudny, tym bardziej, że w domu czeka rodzina której pieniądze ledwo wystarczają na jedzenie. Gra oferuje nam wiele dylematów moralnych i zaskakujących sytuacji, a wybory podejmowane podczas rozgrywki odgrywają znaczną rolę w jej zakończeniu.

 • Spelunky HD

Spelunky zostało wydane kilka lat temu za darmo. Tak jak w pierwowzorze, tak samo i w nowej, płatnej wersji HD, wcielamy się w grotołaza który musi pokonać kolejne, generowane losowo poziomy. Gra posiada wysoki poziom trudności i wymaga od gracza rozsądnego gospodarowania wszelkimi dostępnymi zasobami (bomby, naboje itp.). Wersja HD, oprócz odświeżonej grafiki, została wzbogacona o nowe poziomy, tryb deathmatch i co-op.

 • Shelter


Czy marzyliście kiedyś o tym, aby wcielić się w borsuka? Rozumiem, że mało osób odpowiedziało twierdząco. Jednak teraz jest do tego okazja. W Shelter wcielamy się  w borsuczą mamę, która ma pod opieką swoje potomstwo. Gra stawia przede wszystkim na survival, oferując ciekawy i niespotykany gameplay. Przede wszystkim musimy dbać o to, aby nasze potomstwo nie zginęło, czyli unikać wszelkich konfrontacji, ale również uważać na rwące strumyki i urwiska. Gra posiada piękną oprawę graficzną, która w połączeniu z ciekawą tematyką tworzy dość oryginalną produkcję.

 

Arek Bęben

Autor: Arkadiusz Bęben

Perfekcjonista, a jednocześnie leń, dlatego najbardziej nienawidzi słowa deadline. Prywatnie miłośnik niezależnego rocka oraz filmów krótkometrażowych. Fascynacja grami indie nastąpiła, gdy jego komputer zaczął odmawiać współpracy z produkcjami AAA. Nie żałuje.

1ndieWorld

Uniwersum indie games nie jest już rajem dla geeków, fantazją nerdów, undergroundowym dziwactwem…

Gry niezależne kształtują mainstream, narzucają trendy, zmieniają świat.

Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc naszym użytkownikom odkryć magię indie. Pierwszy w Polsce serwis, poświęcony wyłącznie produkcjom niezależnym – 1ndie World – jest jedyny w swoim rodzaju, stawia na uczestnictwo, pobudza do działania, odświeża umysł.

Twitter

RT @mrRyJek: I tyle... wow #yonder https://t.co/XbBhuuFXdo
RT @thibaultsimar: Re-textured an old scene, playing with lights. #voxel #magicavoxel https://t.co/PaPdE7ujk3