PrzeglądArka – wrzesień 2013

Chyba jedyny przegląd września w sieci, bez GTA V. Serdecznie zapraszam.

 

Wydarzenia:

 • Dodatek do The Incredible Adventures of Van Helsing


Jedna z lepszych gier tego roku doczekała się DLC. Rozszerzenie oferuje przede wszystkim nową klasę postaci, dzięki której będziemy mogli  wypróbować w boju umiejętności magiczne. Dodatek o nazwie Thaumaturge dodatkowo zawiera unikatowe przedmioty, oraz możliwość importu postaci w sequelu gry.

 • Wii U

Polskie studio Crunching Coalas zostało oficjalnym developerem na najnowszej stacjonarnej platformie Nintendo. Warto przypomnieć, że studio pracuje obecnie nad MouseCraft, grą łączącą Tetrisa z Lemmingami, oraz WordTrap Dungeon, czyli grą opartą na mechanikach klasycznego dungeon RPG, z elementem rzucania zaklęć poprzez tworzenie słów.

 • Polskie Imprezy

spot-git_2013

Październik okazał się ważnym miesiącem dla wszystkich zainteresowanych grami, oraz ich tworzeniem. W naszym kraju odbyły się dwie imprezy poświęcone tej tematyce. W Gdańsku, pomiędzy 6, a 8 września odbyła się Krajowa Konferencja Wytwarzania Gier Komputerowych. Warszawa za to, przygotowała dla nas Game Industry Trends (12-13 września). Możemy być pełni optymizmu i zadowoleni z faktu, że w Polsce pojawia się coraz więcej imprez poświęconych elektronicznej rozrywce.

 • Ouya i nowe zasady fundowania gier

Ouya prowadzi program wspierający twórców, chcących wydać grę na tej właśnie konsoli. Polega on na podwojeniu funduszy zebranych na Kickstarterze na nową produkcję. Jednak zdarzały się rzekome „wymuszenia pieniędzy”, więc twórcy konsoli postanowili zaostrzyć zasady dofinansowania. Teraz na każde zebrane 10,000$ musi przypadać min. 100 wspierających; maksymalna kwota wsparcia od Ouya wynosi 250,000$; a twórca musi zebrać min. 10,000 $. Dodatkowo twórcy konsoli zastrzegli sobie prawo do dokładnego zbadania każdego podejrzanego projektu.

 • Ludum Dare


We wrześniu poznaliśmy wyniki 27 edycji Ludum Dare, która odbyła się w sierpniu. Tym razem tematem przewodnim było 10 sekund. Twórcy którzy startowali w zawodach indywidualnych, na stworzenie swojej gry mieli 48 godzin, a w konkurencji, w której można było starować zespołowo 72 godziny. Wszystkie produkcje biorące udział w konkursie są udostępnione za darmo i można je znaleźć pod tym adresem.

 

Premiery:

 • Foul Play

Chodzona bijatyka, utrzymana w pięknej, kreskówkowej oprawie wizualnej. Akcja gry została osadzona na deskach teatru, a kolejne poziomy, to kolejne akty sztuki. Doprawiona sporą dawką humoru, a za razem przystępna dla amatorów gatunku beat ‘em up produkcja idealna do rozgrywki dla dwóch graczy.

 • Outlast

outlast-walkthrough

Gra z gatunku survival horror. Gracz wciela się w dziennikarza, który ma zbadać miejscowy ośrodek badawczy, powstały z dawnego szpitalu dla obłąkanych. Okazuje się, że na w budynku przeprowadzane są nielegalne eksperymenty, oraz demoniczne rytuały. Produkcja cechuje się wysoką inteligencją przeciwników, oraz naciskiem na unikanie konfrontacji z napotkanymi wrogami.

 • Amnesia: A machine for pigs

Kolejna produkcja survival horror. Tym razem wcielamy się w Oswalda Mandusa, przedsiębiorcę, który był w śpiączce przez wiele miesięcy, a teraz powoli wraca do normalnego życia. Jednak zauważa, że tytułowa maszyna, o której śnił, pojawia się w realnym życiu. W produkcji staramy się rozwiązywać kolejne zagadki i przechodzić przez kolejne etapy fabuły.

 • Shadow warrior


Remake produkcji z 1993 roku. Tak jak w pierwowzorze, mamy tutaj do czynienia z grą FPP cechującą się wysoką dawką brutalności. Jako mistrz sztuk walki przemierzamy kolejne poziomy, ulokowane na Dalekim Wschodzie i pokonujemy oddziały demonów. Produkcja utrzymuje staroszkolny klimat i mechaniki rozgrywki, jednocześnie wykorzystując współczesne technologie. Grę przygotowało polskie studio Flying Wild Hog.

 • Takedown: Red Sabre

Symulator operacji taktycznych, podobny do takich produkcji jak SWAT, czy Ghost Recon. Gracz przejmuje dowodzenie nad firmą wojskową i wykonuje kolejne zlecenia. Gra wyróżnia się dużym realizmem, przed każdą misją musimy dobrać skład i ekwipunek naszej drużyny, a same potyczki, da się rozegrać na kilka różnych sposobów.

 • Iron Soul

ironsoul

Połączenie gry akcji TPP z grą platformową. Ludzkość obawiając się ataku obcych, buduje armię robotów. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem i ludzie tracą kontrolę nad cybernetyczną armią. Głównym bohaterem produkcji jest jeden z robotów. Zadaniem gracza jest rozwiązanie zagadki, tego co się stało, oraz eliminacja zbuntowanych maszyn. Pomóc ma nam w tym bogaty arsenał, oraz dodatkowe zdolności naszej postaci.

Arek Bęben