Przygody nadszedł czas czyli recenzja The Book of Unwritten Tales

Dzisiejszego dnia prezentujemy Wam recenzję jednej z najlepszych przygodówek jakie ukazały się w ostatnim czasie. Gra, która łączy ze sobą fantastyczny humor, aluzje  do najpopularniejszych motywów z jakimi mieliśmy do czynienia oraz fantastycznie napisane postacie nie mogła okazać się niewypałem. Z niecierpliwością czekamy, aż dostaniemy w swoje ręce drugą część tej świetnej produkcji przygotowanej przez KING Art Games a wydanej w naszym kraju w bogatej wersji kolekcjonerskiej dzięki IQ Publishing. Przed Wami recenzja The Book of Unwritten Tales – Edycja Kolekcjonerska.

Gry przygodowe typu point-and-click stają się powoli gatunkiem niszowym w porównaniu do lat swoich świetności. Najnowsze silniki graficzne spowodowały, że teraz na tronie znajdują się inne rodzaje gier. Oczywiście nie chcę narzekać na najnowsze gry, nie mniej jednak brakuje w nich prawdziwej głębi, którą odnajdziemy w The Book of Unwritten Tales. Pięć epickich rozdziałów czekających na Was w tytule  stworzonym przez niemieckich producentów, jest czymś więcej niż klasycznym przykładem gry przygodowej.  W magicznym świecie Aventasii zagadki rozwiązywać będziemy aż czterema różnymi bohaterami – gnomem Wilburem, leśną elfką Ivo, łowcą skarbów Natem i włochatym Zwierzakiem. Odnajdziemy tutaj wiele aluzji nawiązujących do popularnych sag fantastyki oraz historii, które kiedyś musiały Wam się obić o uszy.

Oczywiście The Book of Unwritten Tales ma oryginalną fabułę, jednak nie obędzie się bez powiązań do takich tytułów jak Władca Pierścieni czy Star Wars. Temu wszystkiemu towarzyszy kapryśny humor, który nadaje tonację całej grze. Każda z postaci wnosi całkowicie co innego do fabuły. Gnoma Wilbura i jego nieśmiałość możemy zestawić z wielkim narcyzmem Kapitana Nate. W pamięć zapadną nie tylko główni bohaterowie, ale również postacie poboczne, które zostały przedstawione w bardzo dobry sposób. Umiejętność połączenie fantastycznego humoru wraz z postępem fabuły jest wielkim plusem produkcji KING Art Games.

Historia przedstawiona graczowi nie powinna być traktowana zbyt poważnie. Tytuł jest interesujący i prowadzony w lekki sposób, ale także trafimy na takie momenty, które zapamiętamy na bardzo długo. Taka narracja nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Producenci postarali się, aby wszystko było zaprezentowane w sposób klarowny. Nie tylko osobowości znajdujące się w grze zostały dobrze dobrane, również gameplay został stworzony bardzo realistycznie. Często klikając ten sam przedmiot będziemy otrzymywali różne spostrzeżenia od naszego bohatera. Ten zabieg interaktywności z większością obiektów jest zachętą dla nowych graczy, którzy dopiero mają styczność z przygodówkami.

bout 2012-12-13 19-09-01-53

W pewnym momencie gry przejmiemy kontrolę nad więcej niż jedną postacią. Poznanie mocnych i słabych cech charakteru każdego bohatera pozwoli Wam rozwiązać niektóre z trudniejszych zagadek. Ze względu na charakter tytułów typu point-and-click musicie przygotować się przede wszystkim na obserwację otoczenia, a nie wchodzenie w jego głębię. Zagadki zostały stworzone w sposób sensowny i logiczny, dlatego też nie będziecie musieli się głowić nad nimi godzinami. Gra działa na stosunkowo słabszych komputerach i to bardzo dobrze. Modele postaci zostały zaprojektowane bardzo dobrze, co zresztą widać po obrazkach, natomiast tekstury są w rozdzielczości HD. Możemy tylko podziwiać grafików, którzy wszystkie tła znajdujące się w The Book of Unwritten Tales rysowali ręcznie. Każdy obszar jest wspaniały i zróżnicowany, jednak animacja bohaterów czasem przypomina ruchy robotów.

Jeżeli chodzi o ścieżkę dźwiękową to również nie możemy narzekać. Tytuł zawiera 25 utworów, pozwalających idealnie wczuć nam się w klimat przedstawiony na ekranie. Polska wersja została przygotowana w sposób kinowy tzn. przetłumaczone mamy wszystkie teksty, natomiast dialogi mówione są w języku angielskim. Moim zdaniem jest to bardzo dobry ruch ze strony IQ Publising. Wiem doskonale jak łatwo jest popsuć cały odbiór gry słabym udźwiękowieniem. Nie wdawałem się w opis fabuły, ponieważ jest to najgorsze co można zrobić podczas recenzji gry przygodowej. Mam nadzieję, że przekonacie się jak dobrze gra się w The Book of Unwritten Tales i sami poznacie historię w niemieckiej produkcji.

Błędów w grze jest jak na lekarstwo i tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jeżeli miałbym na siłę coś wskazać to rozczarowujące zakończenie, sądząc po całej przebytej historii myślałem, że będzie spektakularne.

bout 2012-12-22 15-36-50-82

Podsumowując, na rynku który wręcz kipi od najnowocześniejszych gier AAA panowie z KING Art Games postarali się dokonać czegoś niemożliwego. Wykorzystując starą formułę stworzyli tytuł dostosowany do obecnych potrzeb rynkowych. Osoby, które tęskniły za dawnymi przygodówkami również poczują się jak w domu, natomiast nowi użytkownicy nie mogą wybrać lepszej gry do rozpoczęcia swojej przygody z tego typu dziełami. Ostatnio pojawiło się sporo tytułów point-and-click m.in. Primordia jednak to The Book of Unwritten Tales jest na pierwszym miejscu. Z wielką chęcią zagram w prequel, który nie tak dawno wyszedł na naszym rynku. Mam nadzieję, że IQ Publishing przygotuje wszystkim wspaniały prezent na nowy rok wydając The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles.

Poniżej przedstawimy Wam również opis edycji kolekcjonerskiej jaką otrzymaliśmy od polskiego wydawcy:

 • Pełna zawartość podstawowej edycji gry:
 • opakowanie DVD,
 • płyta DVD z grą w polskiej wersji językowej z napisami,
 • skrócona instrukcja do gry,
 • pełna polska instrukcja do gry w wersji elektronicznej.
 • Opaska wersji kolekcjonerskiej.
 • Przepiękny, nastrojowy soundtrack z gry skomponowany przez Benny’ego Oschmanna: 22 tracki w formacie CD-Audio + wersja w formacie mp3.
 • Unikalny film przedstawiający proces powstawania gry: film w polskiej wersji językowej w formacie HD i PAL.
 • Bogato ilustrowany, wspaniały album opisujący proces przygotowania gry: 48 stron w kolorze, na papierze kredowym!
 • 2 kolorowe widokówki z pięknymi artami z gry.

The Book of Unwritten Tales Edycja Kolekcjonerska

Ocena: 9/10

 

Plusy:

 • Nawiązania do znanych tytułów
 • Świetnie napisane postacie
 • Ręcznie rysowana grafika w wysokiej rozdzielczości HD
 • Niezapomniane przygody
 • Nastrojowa muzyka
 • Bogato wyposażona Edycja Kolekcjonerska
 • Cena w stosunku do jakości

Minusy: 

 • Rozczarowujące zakończenie
 • Drobne błędy w animacji postaci

Grę udostępnił nam oficjalny polski wydawca – IQ Publishing – http://www.iqp.pl/

ZALETY:
5
WADY: