Retro+Games. Wystawa i aukcja sztuki komiksu. Warszawa 25-27 września

W latach 90-tych wielu z nas pierwszy raz w życiu miało okazję zetknąć się z owocami globalnej kultury popularnej. Z wypiekami na twarzy czytaliśmy komiksy z superbohaterami, decydując czy bardziej cenimy Batmana czy Supermana.

Oglądaliśmy te same kultowe seriale i filmy, z których cytaty do dzisiaj pozostają dla nas rozpoznawalne. Serie filmów „Obcy“ i „Star Wars“ czy serial telewizyjny „Z Archiwum X“ tworzyły wspólny dla nas krajobraz kulturowy.

Coraz częściej znane nam marki popkultury pojawiają się w nowych mediach – postaci filmowe „występują“ w grach i adaptacjach komiksowych, a na podstawie komiksów powstają filmy.

Poster_INTERIOR_13b2

Tworzący się wokół tego zjawiska rynek kolekcjonerów skupia się na zbieraniu oryginalnych rysunków tworzonych do komiksów. W skali świata mówimy o coraz większych kwotach inwestowanych w tego typu kolekcje, a na aukcjach klasycznych domów aukcyjnych jak Christie’s, Sotheby’s czy Artcurial prace arytystów komiksowych biją kolejne rekordy. Wystarczy wspomnieć o kolekcjach Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, który zakupił rysunki do komiksu „Maus“ Spiegelmana czy rekordowej sprzedaży w zeszłym roku jednego z rysunków Herge do komiksowej serii Tintin za ponad 2,5 mln €.

Kolekcjonowanie dzieł sztuki związanych z komiksem również w Polsce staje się coraz bardziej dostępne. Miłośnicy kultowych postaci i bohaterów regularnie kupują związane z nimi prace, korzystając z wyspecjalizowanych sklepów internetowych lub biorąc udział w aukcjach.

Już pod koniec września kolejna tego typu aukcja towarzyszyła będzie kultowemu wydarzeniu Pixel Heaven. Przez trzy dni miłośnicy retro-gier i popkultury lat 90. będą mieli możliwość uczestniczenia w panelach dyskusyjnych, pokazach i wykładach. Czeka ich również wystawa Retro+Games, na której znajdą się prawdziwe perełki z tego okresu.

Batman

Goście odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z oryginalnymi rysunkami autorów komiksowych tworzących dla czołowych amerykańskich wydawnictw takich jak Dark Horse, DC czy Marvel. Nie zabraknie prac związanych z takimi tytułami jak Batman, He-Man, Predator, HALO czy Diablo. Trzydniowa wystawa będzie oferowała nie tylko unikatową możliwość zobaczenia prac na żywo, ale także zakończona zostanie aukcją, podczas której będzie można nabyć wszystkie prezentowane dzieła sztuki.

Wystawa Retro+Games odbędzie się 25-27 września w Warszawskiej Szkole Filmowej, ul. Gen. Zajączka 7.

Więcej informacji, w tym pełna lista prac: marek@artkomiks.pl

[Informacja prasowa]