Świat wylatuje w powietrze? Jupijajej! – czyli zajawka McPixel

Co byś zrobił, gdybyś miał 20 sekund na uratowanie świata przed katastrofą? No, może nie całego świata, ale choćby drobnego fragmentu tegoż?

Mógłbyś na przykład kopnąć kogoś w krocze.

Kilka razy.

Albo zjeść hot-doga z musztardą. I kompletnie upaprać się sosem.

Albo…

Właściwie z tym upapraniem się sosem to taka sprytna i niezwykle inteligentna (to dla mnie charakterystyczne) gra słówAutorem produkcji, o której kreślę tu słów kilka, jest bowiem niejaki Sos Sosowski (zakładam, że to taki pseudonim artystyczny…), a doskonała gra, którą raczył był stworzyć, nosi tytuł „McPixel”.

Generalnie „McPixel” powstał w ramach 21. edycji Ludum Dare (więcej na temat eventu przeczytacie w jednym z ostatnich wpisów). Dzieło Sosa (Sosu?) wzbudziło wielki entuzjazm, dlatego autor postanowił produkcję rozbudować i wydać oraz cyfrowo dystrybuować. Premiera na PC miała miejsce 6 czerwca!

A o co tyle zachodu? „McPixel” to dziwaczna gra point’n’click, w której wcielamy się w anonimowego mężczyznę i mamy dokładnie 20 sekund, aby nie dopuścić do wysadzenia lokacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Nie przejmujmy się jednak za bardzo porażką. Nawet jeśli nie uda nam się powstrzymać eksplozji, i tak przejdziemy do kolejnej planszy.

Cechą, która szczególnie wyróżnia tę stylizowaną na 16 bitów produkcję, jest z całą pewnością atmosfera totalnego absurdu. Suspens dosłownie wylewa się z „McPixel”, mówią wiele o poczuciu humoru twórcy. Wśród lokacji, które staramy się ocalić przed zniszczeniem, znajduje się leśna grota, bezludna wyspa, Gwiazda Śmierci (tak, Lord Vader jest obecny, podobnie jak Luke) itd., a rozwiązania, podsuwane przez twórcę, wyglądają jakby były żywcem przeniesione z serii „Gobliins„. Mnie taki klimat bardzo odpowiada, jednak dla wielu całkowite odrzucenie zdroworozsądkowego myślenia może być, przynajmniej z początku, trudne.

Nie oznacza to wcale, że nie warto wypróbować „McPixel”.  Szereg informacji na temat niezwykłego projektu znajdziecie tutaj.

Projekt Sosa okazał się wielkim sukcesem. Autor postanowił udostępnić swój projekt na portalu The Pirate Bay, dzięki takim działaniom  zainteresowanie jego tytułem bardzo wzrosło. Pod linkiem znajduje się więcej informacji na temat tej akcji.

Jeśli natomiast nie zrozumieliście ani słowa z tego, co napisałem na temat gry powyżej, polecam po prostu obejrzenie filmu poniżej.

Autorem tekstu jest: Jacek Głowacki z http://indietrendy.blog.pl/