Wywiad z organizatorem Poznań Game Arena

Dzisiejszego dnia udostępniamy Wam wywiad z organizatorem PGA – Dariuszem Wawrzyniakiem, który przede wszystkim opowie o strefie Indie na Poznań Game Arena. Jest to pierwsza część „dwugłosu”, gdzie dowiecie się również o przygotowaniach Zjazdu Twórców Gier. Drugi wywiad (z organizatorem ZTG) zostanie opublikowany w dniu jutrzejszym. Teraz zapraszam Was natomiast na rozmowę z Dariuszem.

Jakub Wójcik: Witaj Dariusz, przede wszystkim chciałbym się zapytać, czym twoja skromna osoba zajmuję się na targach PGA?

Dariusz Wawrzyniak: Cześć. Przy targach Poznań Game Arena mam przyjemność pełnić funkcję z-cy dyrektora targów. Odpowiadam za kontakt z naszymi partnerami, wystawcami oraz bezpośrednio odpowiadam za wybrane części wydarzeń takich jak debaty, czy też z klimatów game dev`owych strefę Indie i kontakt z chłopakami z ZTG.

Jak wszyscy wiedzą, PGA nie zawsze odbywało się rok w rok. Czym było to spowodowane? 

W latach 2004-2009 PGA odbywało się co roku. Później na życzenie liderów branżowych stworzyliśmy nową markę – ON / OFF w Warszawie, zawieszając targi w Poznaniu. Było to zupełnie inne wydarzenie, którego tylko częścią był zakres tematyczny PGA. W 2011 roku zaczęliśmy rozważania nad przywróceniem do kalendarza imprez MTP naszej legendy. W tym samym czasie do naszego zarządu i do nas wpłynęły dziesiątki emaili, pism, próśb, aby jesienią Poznań Game Arena wróciła. Ubiegły rok pokazał jak tej imprezy brakowało, co w tym roku będzie jeszcze lepiej widoczne.

Rok temu nowością na targach był Zjazd Twórców Gier. Natomiast w tym roku poszliście o krok dalej – stworzyliście specjalną strefę gier niezależnych. Możesz mi powiedzieć skąd w ogóle wziął się na to pomysł?

Głównym powodem stworzenia specjalnej oferty dla polskich studiów developerskich była chęć pomocy, wypromowania rodzimych firm tej gałęzi gospodarki. Mamy świetnych programistów, grafików, animatorów, a nadal w naszym kraju wymienia się 2-3 firmy produkujące gry, a obecnie wliczając 2-4 osobowe zespoły to dobijemy do około 200. Zdajemy sobie sprawę, iż nie wszystkich stać będzie na wynajęcie powierzchni wystawienniczej i zbudowanie indywidualnego stoiska. Dlatego też przygotowaliśmy dwie propozycje, które mają maksymalnie uprościć udział w PGA. Oczywiście obydwie propozycje są też odpowiednio zbilansowane. Oferta udziału, w skład której wchodzi powierzchnia, zabudowa stoiska, pakiet zaproszeń oraz liczne działania marketingowe to koszt rzędu 900 zł netto. Druga propozycja, która nie zawiera niektórych elementów oszacowana została na 500 zł netto. Jak za dotarcie do 35 000 końcowych klientów, 1 000 osób podczas dnia biznesowego oraz ponad 300 dziennikarzy, propozycja naszym zdaniem jest jak najbardziej uczciwa. Zapraszam do indywidualnego kontaktu. Jesteśmy zawsze otwarci do rozmów i mamy nadzieję, że wspólnie z naszymi polskimi producentami stworzymy świetną strefę pokazującą siłę naszego rynku.

Tegoroczna edycja po raz kolejny będzie miała w swoim harmonogramie ZTG. Czy takie rozdzielenie imprez na ZTG oraz strefę gier Indie nie będzie dla Was problemem?

Problemu nie dostrzegamy. ZTG to cykl konferencji, spotkań, które odbywają się w salach konferencyjnych. Nie ma tam możliwości na przykład zagrania w tytuły, o których jest mowa. . Założenie Strefy Indie, która będzie funkcjonować przez cały czas trwania PGA, jest pokazanie najnowszych produkcji, danie gościom targów możliwości przetestowania tych gier, a wystawcom strefy uzyskania bezpośredniego feedbacku od ich potencjalnych odbiorców, pozyskania inwestorów oraz kontakt z dziennikarzami.

Jak sam doskonale widziałeś kilka osób było wręcz oburzone tym, że cena za stoisko wynosi 900 zł + VAT. Chciałbym się dowiedzieć, co wchodzi w skład tej opłaty?

W jej skład wchodzi przede wszystkim powierzchnia wystawiennicza 9m2, konstrukcja stoiska (ścianki, prąd, wykładzina, nazwa gry nad stoiskiem, stolik, krzesła), pakiet zaproszeń na dzień biznesowy oraz na weekend, karty wystawcy dla obsługi stoiska, karta wjazdu na teren targów oraz zaproszenia na Wieczór Branżowy PGA. Do tego gwarantujemy komunikację marketingową, publikację artykułów etc. Wiedząc, że wiele zespołów składa się nawet z 2-3 osób, staramy się maksymalnie pomóc, aby studia przyjechały na miejsce, miały przygotowane na PGA wszystko i skupiały się już tylko na prezentacji gry. Jest to bardzo, bardzo atrakcyjna propozycja.

Czy na przykład twórcy, którzy nie mają odłożonej takiej kwoty będą mogły dogadać się indywidualnie, co do kwoty „wpisowego”?

Tak wszystkich zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt. Przygotowaliśmy już drugą propozycję, która pomniejszona jest o zaproszenia na wieczór branżowy PGA oraz zaproszenia na weekend. Oferta obejmująca pozostałe elementy to 500 zł netto. Jesteśmy pewni, że to się opłaci. Dla podkreślenia: standardowy koszt dla stoiska poza strefą o powierzchni od 50m2 wynosi 50zł/m2. czyli 9m2 = 450 zł, a to powierzchnia bez zabudowy i innych świadczeń. Studia są także zwolnione z opłaty rejestracyjnej, wynoszącej 400 zł netto.

Digital Dragons było finansowane ze środków z Unii Europejskiej. Jak to jest w przypadku takiej imprezy jak PGA. Jest możliwość otrzymania takiej dotacji?

Digital Dragons organizowane jest przez Krakowski Park Technologiczny tworzącym specjalną strefę ekonomiczną w Małopolsce. Daje to im możliwość otrzymywania wsparcia zarówno od UE, jak i odpowiednich funduszy wspierania przedsiębiorczości. Międzynarodowe Targi Poznańskie jako spółka handlowa nie ma takiej możliwości. Posiadamy jednak najnowocześniejsze centrum kongresowe w Polsce, najnowocześniejsze pawilony wystawiennicze, co daje nam przewagę w takich elementach.

Zgodzisz się ze mną, że staraliście się wyeliminować także potencjalne osoby, które zgłoszą swój projekt a na imprezie wcale się nie pojawią, tak?

Dokładnie tak. Każdy się ze mną zgodzi, że gdy coś jest za darmo, to nie przywiązuje do tego najczęściej żadnej wartości, a co za tym idzie bardzo duże ryzyko że na zapisanych 60 firm, na PGA zobaczylibyśmy 10… Także staramy się zwrócić uwagę początkującym Studiom, że tworzenie tytułu to nie wszystko, trzeba też mieć pomysł i umieć go wdroży w taki sposób, żeby osiągnąć sukces. Pod słowem sukces mam na myśli oczywiście także zarobek. Pozostawiamy do decyzji firmom, czy 500/900 zł netto to kwota którą warto ponieść za dotarcie do wcześniej wspomnianych licznych grup odbiorców… Ważne jest też na pewno, iż stoiska zlokalizowane będę w jednej z najważniejszych hal, na równi z innymi wystawcami, a nie gdzieś na uboczu…

Sama impreza będzie o wiele większa niż rok temu. Macie w zanadrzu jakieś niespodzianki, o których jeszcze nikt nie wie ?

Mamy kilkanaście nowych punktów oraz dalej realizujemy te które sprawdziły się w roku ubiegłym,. Jeśli chodzi o powierzchnie to kończy nam się miejsce w drugim pawilonie, do tego dochodzi hala ze sceną, 3 piętra pawilonu z sali konferencyjnymi pod ZTG, w połowie zajęty już pawilon rodzinny będący łącznikiem z targami Hobby, na których znajdziemy między innymi mnóstwo gier planszowych, figurowych i wiele innych atrakcji. Już teraz mamy dwa razy większy teren w porównaniu z ubiegłym rokiem, a jeszcze kilka dużych kwestii powinno rozstrzygnąć się w najbliższych dniach. Następnie według planu od połowy września będziemy zasypywać Was informacjami o szykowanych atrakcjach.

Możesz mi powiedzieć, jakie zespoły na 100% pojawią się na targach?

Poczekajmy jeszcze moment. Po terminie zgłoszeń musimy je zweryfikować i wtedy chętnie powiem więcej na ich temat.

Z mojej strony to wszystko, mam nadzieję, że impreza będzie świetnym przeżyciem nie tylko dla twórców niezależnych, których zobaczymy, ale również dla widzów. Dziękuję.

Staniemy na wysokości zadania i mam nadzieję, że wspólnie zaprezentujemy siłę polskich twórców gier!

Na drugiej stronie znajdują się informacje na temat strefy Indie na PGA 2013!